تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
نویسنده: ارغوان حسامی

بیشترین صعود و سقوط قیمت بیت کوین در طول تاریخ

نوامبر 2011 :

یک افت شدید در اولین روزهای عرضه بیت کوین

در ژوئن 2011 قیمت بیت کوین چیزی حدود 32 دلار بود که طی 5 ماه قیمت آن به چیزی حدود 2 دلار رسید. در این زمان بیت کوین یک افت 94 درصدی را تجربه کرد. در نتیجه بسیاری از سرمایه گذاران به این نتیجه رسیدند که دنیای کریپتوکارنسی (ارزهای دیجیتال) راه به جایی نمی برد و آینده ای نخواهد داشت بنابراین آن را کنار گذاشتند. امروزه همین افراد خود را سرزنش می کنند اما افسوس که گذشته بر نمی گردد. چرا که بدون شک این افراد اگر بیت کوین را ترک نمی کردند امروزه جزء چندین میلیاردر جهان بودند.

نوامبر 2013 :

مسلماً معروف ترین سقوط بیت کوین در این تاریخ  است.

در اواخر سال 2013 قیمت بیت کوین حتی به 1200 دلار نیز رسید که از نظر استانداردهای امروزه منحصر به فرد است. چرا که بسیاری از افراد تازه وارد اقدام به خرید بیت کوین کردند، مجلس سنای ایالات متحده نیز وعده بزرگی برای آینده بیت کوین داد و حتی بانک مرکزی چین شروع به تصویب این ارز به صورت محتاطانه در دادگاه های خود کرد. این مسائل دست به دست یکدیگر دادند تا قیمت بیت کوین سربه فلک زند. 

اما پس از مدت اندکی چین به این نتیجه رسید که بیت کوین را نمی توان به عنوان یک ارز شناخت و شروع به محدود کردن آن کرد. اما انفجار ویرانگر برای این بازار زمانی اتفاق افتاد که Mt.Gox از دسترس خارج شد و هفت درصد از تمامی بیت کوین ها غیب شد. که در آن زمان چیزی حدود 473 میلیون دلار قیمت آن بود. از دیگر عوامل این بحران حملات سایبری DDoS یا Denial of Service attack بود که باعث ایجاد عدم اعتماد شد. علائم هشداردهنده این بحران از تاریخ 19 نوامبر 2013 شروع شد ، در این روز قیمت ها به نصف کاهش پیدا کرد. به طوری که قیمت هر بیت کوین از 755 دلار به 378 دلار رسید. با وجودی که در پایان همین ماه رکودی شکل گرفت که تا یک سال پا برجا ماند. 

در پایان اصلاحات یعنی در ژانویه 2015 قیمت هر بیت کوین تنها 150 دلار بود. تشعشعات این بحران سال ها ادامه داشت. اما به طور کلی بحران این بازار 411 روز ادامه داشت که طی این مدت قیمت ها 87 درصد افت داشت.

آوریل 2013

یکی دیگر از بزرگترین افت های بیت کوین است.

با افزایش سرسام آور کریپتوکارنسی (ارز دیجیتال) بیت کوین تا قیمت 260 دلار در بازار صعود کرده بود چرا که مبادلات شکوفا شده بودند و معامله کننده ها رشد کرده بودند. اما طبق گفته Nelly Furtado همه چیزهای خوب روزی به پایان می رسند، قیمت بیت کوین نیز در فاصله دو روز به 45 دلار رسید این یعنی کاهش 83 درصدی در این بازار. حتی غواصی کردن به این مقدار آدم را وحشت زده نمی کند.

دسامبر 2017

صعود و سقوط بیت کوین تا کنون شگفت آور بوده است.

طی سال 2017 بیت کوین یک صعود خیره کننده ( 1950 درصدی) داشت که از 974 دلار به 20000 دلار افزایش یافت. در این زمان تحلیل گران هشدار به وجود یک حباب دادند. شاید این حباب را Nelly Furtado در آن زمان درک کرده بود. امروزه طرفداران ارزهای دیجیتال معتقدند اگرچه موانع و نوسانات زیادی بر سر راه بیت کوین وجود دارد اما باز هم روزهای طلایی دسامبر 2017 خواهد رسید. 

نوامبر 2018

آن چه در نوامبر 2018 اتفاق افتاد

در طول سال 2018 بیت کوین سال وحشتناکی را تجربه کرد. ارزش آن ( نسبت به زمانی که قیمت آن 19783 دلار بود) 83 درصد افت کرد. 

این اتفاق خیلی بدتر از شاخص سهام Nasdaq’s plunge ، در زمان ایجاد حباب دات کام در ایالات متحده بود. ( یک حباب اقتصادی تاریخی که در سال 1995 در آمریکا رخ داد. که با انفجار این حباب، بسیاری از شرکت های خرید آنلاین و ارتباطی در آن شکست خوردند و بسته شدند، بسیاری سرمایه خود را از دست دادند ، تنها تعداد معدودی از این شرکت ها پس از مدتی بهبود یافتند). همچنین این بحران عواقب فاجعه انگیزی را به دیگر ارزهای دیجیتال تحمیل می کند که خیلی بدتر از بیت کوین تسلیم این بحران شده اند. علت این بحران نیز این است که سرنوشت بسیاری از این ارزها و در واقع ارزهای دیجیتال معروف به بلاک چین و یکدیگر وابسته است. کافی است به اتریوم نگاه کنید که در زمان عرضه آن هر اتریوم برابر یا 1400 دلار بود اما در ابتدای سال 2018 به 110 دلار کاهش یافت. 

برای درک بهتر این افت قیمت ها :  بیت کوین از سپتامبر 2017  تا قبل از ماه نوامبر به کمتر از 4000 دلار رسید. طی یک هفته  بیت کوین کش 56 درصد افت قیمت داشت. حتی EOS از رتبه پنجم بازار ارزهای دیجیتال سقوط کرد.

و کلام آخر اینکه پس از این همه صعود و سقوط در بازار ارزهای دیجیتال دیگر نیازی به دلهره نیست. چرا که نگاهی به اخبار می تواند به شما کمک کند رو به  جلو حرکت کنید. و بتوانید حدس بزنید که هر خبر مهم چه تاثیری بر روی ارزهای دیجیتال دارد. همچنین سایت هایی مانند Coin360 شما را بهتر در این مسیر هدایت می کنند. در این سایت نمایی بصری از احتمال صعود و سقوط ارزها ، قیمت ارزها  و درصد تغییرات به رنگ قرمز و سبز نشان داده شده است. بنابراین علاقه مندان به ارز دیجیتال می توانند با نگاهی مختصر به این سایت بفهمند احتمال افزایش یا کاهش قیمت ها چگونه است.

 

 

 

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.