تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۴
نویسنده: ارغوان حسامی

قیمت بیت کوین بر چه مبنایی تعیین می شود

1. نحوه مقایسه ارزهای دیجیتال با ارزهای رایج امروزه: 

ارزهای دیجیتال هیچ پشتوانه ای مانند طلا، نفت یا هر کالای دیگری ندارند. 

بزرگترین تفاوت میان ارزهای دیجیتال و ارزهای امروزی این است که ارزهای رایج توسط دولت های مرکزی حمایت و پشتیبانی می شوند و قانونی اعلام شده اند. بر مبنای همین ارزشی که دولت مرکزی به ارزها داده است دو طرف معامله کننده به این ارز و ارزش آن اعتماد می کنند. امروزه در اکثرکشورهای دنیا اداره کردن ارز ها به عهده بانک مرکزی است که  ذخایر پولی، عرضه پول و تورم را کنترل می کند. از سوی دیگر، ارزهای دیجیتال توسط هیچ قدرت یا مرکزی کنترل نمی شوند و در اکثر مناطق قانونی نمی باشد و به دلیل عرضه ثابت ارزهای دیجیتال تورم در آن وجود ندارد.

علاوه بر این تفاوت ها، شباهت هایی نیز بین ارزهای دیجیتال و ارزهای رایج وجود دارد. اول این که از هر دو ارز را می توان برای مبادله و خرید محصولات استفاده کردو دوم اینکه هر دو ارز دارای ارزش هستند.

2. علت نوسانات زیاد در قیمت ارزهای دیجیتال چیست؟

بازار ارزهای دیجیتال هنوز جدید است و بیشتر افراد فقط اسم آن را شنیده اند و بیشتر از آن با این صنعت آشنایی ندارند.

یکی از ویژگی های ذاتی بازار های ارز دیجیتال نوسان آن است.

در این بازار نقدینگی محدود است و اگر شما این بازار را با بازار های قوی تری همچون بازار ارز مقایسه کنید متوجه خواهید شد ارزش کلی پول در جهان 90 تریلیون دلار است در حالی که کل بازار ارز دیجیتال دارای ارزشی حدود 250 میلیارد دلار است که  تفاوت آن ها 36 هزار درصد است. 

حجم معاملات روزانه در ارزهای دیجیتال حدوداً 14 میلیارد دلار است در حالی که معاملات روزانه در فارکس گاهی به 5 تریلیون دلار نیز می رسد. تفاوت بین قیمت خرید و فروش در معاملات ارز های خارجی بسیار بسیار کم ( در حد سنت) است در حالی که این تفاوت در معاملات ارز دیجیتال به چند دلار نیز می رسد. 

همه این موارد به یک بازار بسیار کم حجم اشاره دارد که به طور طبیعی در حال رشد سریع است بنابراین قیمت های آن در حال نوسان است. 

متقاضیان جدید بسیاری به این بازار وارد می شوند. به طور مثال گزارش شده در آغاز سال 2018 روزانه 100 هزار کاربر جدید به این بازار وارد شده اند. زیاد شدن اعضا اهمیت قابل ملاحظه ای در قیمت های این ارزها دارد که باعث کاهش یا افزایش آن می شود و در روند عادی آن اخلال ایجاد کرده و باعث ایجاد نوسان در آن می شود. 

در نهایت اینکه نوسان در بازار های نوظهور به نحوی موثر است . بسیاری از صرافی های بزرگ سعی در کنترل روند ارزهای دیجیتال دارند و با ایجاد نوسان های مصنوعی در قیمت ارزهای دیجیتال برای مردم ایجاد انگیزه می کنند تا درآمد خود را افزایش دهند. 

تاثیر این نوسان ها وقتی بیشتر خواهد شد که شما هزاران نفر دیگر را که برای این بازار سودآوری دارند به این بازار تزریق کنید. علاوه بر این دستکاری در این قیمت ها می تواند برای ایجاد ثبات و کنترل در بازارهای غیرمجاز سخت باشد.

صرافی های مرکزی همچنین یک نقطه مشخصی را به عنوان نقطه شکست معین می کنند و حجم زیادی از ارزهای دیجیتال را ذخیره و مدیریت می کنند به این معنی است که اگر این صرافی ها هک شوند تاثیر قابل توجهی بر روی قیمت های ارز دیجیتال خواهند گذاشت.

3. عوامل بزرگ تعیین کننده در قیمت ارزهای دیجیتال

عرضه و تقاضا مهمترین عامل تعیین  کننده قیمت های ارز دیجیتال

این یک اصل اقتصادی است. اگر یک ارز دیجیتال ، موجودی توکن های آن بالا و تقاضای کاربران و تجار در آن کم باشد ارزش آن ارز کاهش پیدا خواهد کرد. برعکس اگر عرضه توکن یک ارز محدود و تقاضا برای آن بالا باشد، ارزش آن توکن افزایش خواهد یافت.

این به عنصر کمیاب مربوط می شود که باعث هدایت قیمت ها می شود. یکی از عللی که بیت کوین را به بالاترین سقف قیمتی آن رساند عرضه محدود 21 میلیون  بیت کوین بود (که نسبت به سایر توکن ها کم است). این در حالی است که تقاضا در سال های اخیر برای بیت کوین بسیار افزایش یافته است. 

رسانه ها یا احساسات عمومی تاثیر شگرفی بر روی قیمت ارزها دارند. به طور مثال اگر یک پلت فرم یا یک توکن تبلیغات منفی دریافت کند به طور کلی ارزش توکن های آن کاهش پیدا خواهد کرد. در حالی که اگر یک توکن پوشش رسانه ای خوب و پروفایل آن پشتیبانی خوبی داشته باشد قیمت های آن قطعاً افزایش پیدا خواهد کرد. این موارد نشان دهنده این است که احساسات و تحریکات انسانی بر روی قیمت ها به شدت تاثیرگذار می باشند. 

سایر عواملی که بر روی افزایش قیمت ها تاثیرگذار هستند عبارتنداز: سطح استفاده از توکن ها ( یعنی میزان مفید بودن آن ها) و اینکه پلت فرم موجود یک راه حل برای رفع یک مشکل در دنیای واقعی باشد. به عنوان مثال ماینینگ دشوار در سیستم اثبات کار (POW) در یک پلت فرم می تواند ارزش نشانه های آن توکن  را تغییر دهد. اگر ماینینگ با سختی انجام شود  ممکن است برای افزایش ارائه کوین و برداشتن فشار از روی قیمت ها در هنگام تقاضای زیاد مشکل ایجاد کند. 

4. تغییرات قیمت ارزهای مجازی در 18 ماه گذشته چگونه بوده است؟ 

مشاهده روند صعود و نزول قیمت بیت کوین، نمایی کلی از ارزهای دیجیتال در 18 ماه گذشته به ما می دهد.

بیت کوین در ابتدای سال 2017 حدود 1000 دلار بود  اما زمانی که چین تصمیم به ممنوعیت صرافی های ارز دیجیتال گرفت قیمت بیت کوین به حدود 775 دلار کاهش یافت چرا که در آن زمان اکثر معاملات بیت کوین در چین صورت می گرفت و تمام بازار ارزهای دیجیتال ارزشی نزدیک به 15میلیارد دلار داشت. 

اندکی بعد بیت کوین شروع به بهبودی کرد به طوری که قیمت آن از 1000 دلار بالاتر رفت اما در ماه مارس زمانی که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا SEC طرح پیشنهادی  صندوق قابل معامله در بورس (ETF) را رد کرد دوباره قیمت بیت کوین کاهش یافت. همراه با آن کل بازار ارزهای دیجیتال در دو روز 5 میلیارد دلار کاهش پیدا کرد.

در آوریل 2017 ژاپن بیت کوین را قانونی برشمرد که باعث پرش قیمت دلار به بالای 1000 دلار شد. سقف ارزش بازار ارز دیجیتال در این مرحله 26 میلیون دلار بود.

از آوریل تا ژوئیه سال 2017 بیت کوین پیوسته تا 3000 دلار افزایش پیدا کرد در حالی که ارزش کل بازار 100 میلیارد دلار بود. با این حال در اواسط ماه ژوئیه طی چند روز با تقسیم بندی بیت کوین و بیت کوین کش قیمت بیت کوین تا زیر 2000 دلار کاهش یافت. اما اثرات این اتفاق کوتاه مدت بود وطولی نکشید که تا اواسط ماه اوت قیمت بیت کوین تا نزدیک 5000 دلار افزایش یافت و ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال به 170 میلیارد دلار رسید.

در چهارم سپتامبر چین با ممنوع کردن بسیاری از ICO ها باعث شد تا اواسط سپتامبر بیت کوین تا 3300 دلار کاهش پیدا کند اما این روند به سرعت بهبود یافت و تا پایان سپتامبر بیت کوین دوباره به 4000 دلار رسید و کل ارزش بازار ارزها به 150 میلیارد دلار رسید.

از این تاریخ به بعد قیمت بیت کوین روبه افزایش بود به طوری که در اواخر اکتبر قیمت 6000 دلار را پشت سر گذاشت و تا نوامبر قیمت هر بیت کوین به حدود 10000 دلار رسید.

در اواسط ماه دسامبر قیمت هر بیت کوین به 20000 دلار رسید اما در پایان این ماه تا 15000 دلار کاهش یافت درحالی که ارزش کل بازار به 235 میلیارد دلار رسیده بود.

در پایان ماه ژانویه 2018 قیمت بیت کوین به حدود 10000 دلار کاهش یافت و در اوایل فوریه 2018 به 6000 دلار رسید. در ادامه ماه فوریه مشاهده می کنیم که قیمت بیت کوین از 11 هزار دلار نیز می گذرد و ارزش کل بازار 300 میلیارد دلار را می گذراند.

پس از آن با افزایش قوانین و مقررات در بازار ارزهای دیجیتال و اتفاقات دیگری مانند ممنوعیت تبلیغات ارزهای دیجیتال در گوگل قیمت بیت کوین به طور مداوم رو به کاهش است با وجود این که گاهی کوتاه مدت قیمت آن بهبود پیدا می کند اما بهبود چشم گیری اتفاق نمی افتد. در اوایل ماه جولای 2018 بیتکوین با قیمت 6000 دلار خرید و فروش می شدو ارزش کل بازار بر روی 250 میلیارد دلار ثابت مانده بود. 

5. پیش بینی ها در مورد قیمت بیت کوین  چقدر صحت دارد؟

همانند بازارهای سنتی هیچ تضمینی در مورد قیمت  بیت کوین وجود ندارد.

کسانی که قیمت  بیت کوین را پیش بینی کرده اند چه برای سقوط و چه برای صعود آن مرزها را به شدت جا به جا کرده اند. به طور مثال برخی همانند  John McAfee ( یکی از کارمندان مک آفی), 

CNBC’s Jim Cramer and Bobby Lee  ( مدیرعامل صرافی BTCC ) پیش بینی کرده اند که بیت کوین مرز 1 میلیون دلار را می شکند. 

برخی دیگر نیز همچون بانک Morgan chase  یک بانک سرمایه گذاری چند ملیتی در ایالات متحده  و تام لی مدیریت فعلی Fundstrat پیش بینی کردند که قیمت بیت کوین تا پایان سال 2022 به 1252000 دلار می رسد. 

Robert Sluymer از شرکت Fundstrat پیش بینی کرد که قیمت دلار به بیش از 7000 دلار خواهد رسید. Llew Claasen مدیر اجرایی بنیاد بیت کوین افزایش قیمت تا 40000 دلار تخمین زد.

از طرف دیگر برخی فروپاشی و سقوط قیمت بیت کوین را پیش بینی کردند. 

بانک سرمایه گذاری Boutique یک سقوط 90 درصدی را پیش بینی کرد. در حالی که کنت روگف پروفسور در دانشگاه هاروارد و رئیس پیشین صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد که قیمت بیت کوین تا 100 دلار کاهش پیدا خواهد کرد.

 Roy Sebag مدیر عامل شرکت GoldMoney ارزش بیت کوین را در سال های آینده صفر دانست. 

آنچه روشن است این است که قیمت پیش بینی شده برای بیت کوین باید اندک اندک باشد اما فاکتورهایی وجود دارد که بر بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین تاثیرگذار است.  این فاکتورها عبارتنداز: 

• مقرات و قوانین تحمیل شده بر این بازارها

• سطح پذیرش و مقبولیت ارزهای دیجیتال در سال های آینده

• سطح رشد بازار ارزها در آینده 

• میزان سودمندی توکن ها و توانایی استفاده از تکنولوژی برای رفع مشکلات در دنیای واقعی

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.