تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۲/۱۲
نویسنده: مهران میرشاهی

هشدار به خریداران و فروشندگان ارزهای دیجیتال

به تازگی عده ای با راه اندازی سایت های خرید و فروش ارز دیجیتال اقدام به کلاهبرداری از کاربران می کنند، حتی اگر فکر میکنید به اندازه کافی در این زمینه تجربه دارید باز هم پیشنهاد میکنیم این مقاله را تا آخر بخوانید.

حتما شنیده اید که میگویند هیچ ارزانی بی علت و هیچ گرانی بی حکمت نیست؟ به تازگی به یک سایت مشکوک در حوزه خرید و فروش ارزهای دیجیتال برخوردم، این سایت با قیمتی بسیار پایین تر از عرف بازار (حدودا ۱۰٪ زیر قیمت) ارز دیجیتال را میفروشد و با قیمتی بسیار بالا آن را از فروشندگان میخرد! تا همینجا با کمی تامل متوجه میشویم موضوع کمی مشکوک است. مگر میشود شخصی چیزی را با قیمتی بالا بخرد و همان را زیر قیمت خرید به دیگران بفروشد؟! 

 

نحوه کلاهبرداری از خریداران ارز دیجیتال

اما چگونه این‌گونه سایت ها این کار را انجام میدهند؟ آنها با تبلیغات فراوان کاربران را به سایت خود می کشانند، پس از اینکه خریدار با قیمت های بسیار مناسب این سایت مواجه میشود تصمیم میگیرد خرید کند، پس از انتخاب مقدار ارز دیجیتال مورد نظر دکمه پرداخت را کلیک میکند و به درگاه بانک منتقل میشود، خوب تا اینجا که همه چیز عادی به نظر میرسد؟! اما اینطور نیست، در واقع صفحه ای که خریداران مشاهده می کنند درگاه بانک نیست و تنها یک صفحه جعلی است که بسیار شبیه درگاه بانک و روی یک دامنه مشابه پیاده سازی شده است، در واقع خریدار با پر کردن فرمی که در این صفحه مشاهده می کند، اطلاعات حساب بانکی خود از‌ جمله کد CVV و رمز اینترنتی کارت خود را برای کلاهبرداران ارسال می کند. پس از کلیک روی دکمه پرداخت و ثبت فرم جعلی، هیچ وجهی از حساب خریدار کسر نمیشود و یک پیغام خطا دریافت میکند! اما در واقع تمام اطلاعات حساب بانکی او برای فرد کلاهبردار ارسال شده است.

به این روش از سرقت اطلاعات حساب بانکی، فیشینگ می گویند. با اینکه این روش مدت هاست توسط کلاهبرداران استفاده میشود اما همچنان عده ای در دام آن می افتند!

خوب! تا اینجا این شخص اطلاعات حساب بانکی شما را بدست آورده است، اما بهترین روش برای خالی کردن حساب شما چیست؟ چگونه حساب‌ شما را خالی کند که به راحتی قابل‌شناسایی نباشد؟ دقیقاََ اینجاست که به سراغ فروشندگان ارز دیجیتال می رود.

 

نحوه کلاهبرداری از فروشندگان ارز دیجیتال

همانطور که در بالا توضیح دادیم این افراد ابتدا به بهانه فروش ارز دیجیتال به خریداران، اطلاعات حساب بانکی آن ها را بدست می آورند. در مرحله بعد با پیشنهاد خرید ارز دیجیتال با قیمت های بسیار بالاتر از عرف بازار فروشندگان ارز دیجیتال را وسوسه کرده و به دام می اندازند.

شما بعنوان فروشنده ارز دیجیتال به این سایت ها مراجعه می کنید، آنها برای اینکه کارشان طبیعی تر جلوه کند ابتدا از شما میخواهند مدارک شناسایی خود را ارسال کنید تا احراز هویت کنید! اما قبل از آن به شما وعده میدهند پس از انجام احراز هویت، ابتدا وجه ریالی را به حساب شما واریز می کنند و پس از آن شما ارز را انتقال می دهید!‌ در واقع آن ها همین کار را هم انجام می دهند، یعنی ابتدا وجه را به حساب شما واریز میکنند! اما نه از حساب خودشان، بلکه از حساب سایر کاربرانی که قصد خرید از آنها داشتند!

این گونه است که وجهی از حساب شخصی دیگر که روحش هم خبردار نیست به حساب شما واریز میشود و شما هم با خیال راحت ارز را انتقال میدهید! اما پس از مدتی از پلیس فتا با شما تماس می گیرند و بابت برداشت وجه غیر قانونی از حساب فلان شخص میخواهند به فتا مراجعه کنید! اینجاست که درد سر های شما شروع میشود!

 

نحوه شناسایی سایت های کلاهبردار

هر چند حتی رعایت مواردی که در ذیل آمده هم نمیتواند ۱۰۰٪ صلاحیت یک سایت را تضمین کند، اما تا حدود زیادی میتواند گره گشا باشد. قبل از هر گونه خرید یا فروش با سایت ها و یا کانال هایی که در شبکه های مجازی مشاهده می کنید، حتما به موارد ذیل توجه کنید:

  • اگر قیمت ها با آنچه عرف بازار است تفاوت زیادی داشت حتما شک کنید!
  • سعی کنید تا حد امکان دامنه سایت مورد نظر در ایران ثبت شده باشد (دامنه ir) و در قسمت تماس با ما اطلاعات کافی از جمله آدرس و شماره تلفن ثابت وجود داشته باشد، قبل از هر گونه اقدام به خرید یا فروش با شماره ثابت تماس بگیرید و از صحت آن اطمینان حاصل کنید.
  • ترجیحا با سایت هایی کار کنید که شرکت ثبت شده داشته باشند و بتوانید از طریق شماره ثبت شرکت فعالیت آن را تایید کنید.
  • اگر قصد پرداخت آنلاین دارید حتما آدرس صفحه بانک را بررسی کنید، آدرس آن صفحه حتما باید یکی از آدرس های تایید شده شاپرک باشد، لیست کامل آن ها را میتوانید از اینجا مشاهده کنید.
  • متاسفانه در حال حاضر و تا تصویب لایحه قوانین مربوط به ارزهای دیجیتال که پیش نویس آن در اواخر سال ۹۷ توسط بانک مرکزی ارائه شد، برای سایت های فعال در حوزه ارز های دیجیتال اینماد صادر نمی شود، پس بررسی اینماد فعلا نمیتواند راه گشا باشد.

ارزهای دیجیتال در ایران هنوز هم با وجود پیشرفت های زیادی که داشته است، پدیده ای نو و کمتر شناخته شده است. پیشنهاد می کنیم اگر قصد ورود به این دنیای شیرین را دارید حتما قبل از آن به اندازه کافی مطالعه کنید و مراقب باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.