تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
نویسنده: ارغوان حسامی

مدیرگروه بانکداری الکترونیک و مسئول بانک مرکزی ایران از کاربردهای زیاد بلاک چین می گوید.

مالیات و فناوری بلاک چین

نیما امیر شکاری، مدیرگروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده مالی و مسئول بانک مرکزی ایران در مورد استفاده بلاک چین در زمینه مالیات می گوید: بلاک چین و مالیات در چند مورد با یکدیگر ارتباط دارند اول اینکه با بلاک چین می توان به دارایی های دیجیتال دسترسی توزیع شده و گسترده ای داشت و دوماً  از طریق دفتر کل بلاکچین می توان به شفافیت مالی دست پیدا کرد چرا که در این دفتر کل امکان حساب سازی وجود ندارد.

همچنین وی افزود دارایی های دیجیتال می توانند به عنوان منبع اخذ مالیات استفاده شوند و از آنجایی که درآمد بسیاری از دولت های غربی از طریق مالیات فراهم می شود ، بسیاری از دولت ها به این فضا رو آورده اند و به آن به عنوان یک شیوه درآمد زایی نگاه می کنند.  

بورس و فناوری بلاک چین

امیر شکاری همچنین در مورد استفاده بلاک چین در حوزه بورس بیان کرد:

اینکه از بلاک چین در همه صنایع می توان استفاده کرد امری بدیهی است اما باید به این مسئله دقت کرد که آیا بلاک چین از سرعت، هزینه و امنیت بهتری نسبت به روش های قدیمی برخوردار است یا نه؟ امروزه در دنیا از بلاک چین برای احراز هویت اوراق بهادار در بورس استفاده می شود.  هرچند این مسئله در مرحله آزمایشی خود قرار دارد اما همین تست ها می تواند در آینده نتیجه خوبی به همراه داشته و باعث بهبود این فضا شود.

از فناوری بلاک چین می توان تقریباً در همه سامانه های الکترونیکی بهره گرفت و تمام سامانه هایی را که دیتابیس دارند با بلاک چین ادغام کرد. اما مهمترین مسئله این است که آیا  استفاده از این فناوری برای دولت ها مقرون به صرفه هست یا خیر؟ و سپس می توان آن را از جوانب دیگر بررسی نمود و در مورد آن تصمیم گرفت مثلا در کشور هایی همچون ایران که بخش خصوصی کوچک و تصدی گری دولت زیاد است طبیعی است که بلاک چین با مخالفت های بسیاری روبه رو شود چرا که اصل و اساس بلاک چین در حذف واسطه ها در کسب و کارهاست. در نتیجه  پروژه های بلاک چینی در کشورهایی مانند ایران که دولت در مرکزیت قرار دارد، قدرت مرکزی را کم خواهد کرد. به همین خاطر است  که پروژه های بلاک چینی به همین راحتی نمی تواند در ایران قدرت بگیرد و توسعه پیدا کند. 

وی همچنین خاطر نشان کرد که بسیاری از پروژه های بلاک چینی در ایران قابلیت عملیاتی شدن نخواهند داشت چرا که در ایران بسیاری از نهادهای دولتی بزرگ به صورت جزیره ای عمل می کنند که این باعث بروز مشکل در نظام یکپارچه دولتی شده است. 

بلاک چین و نهادهای دولتی

امیرشکاری همچنین افزود: یکی از فواید بلاک چین اشتراک گذاری اطلاعات در ارگان های دولتی است. بلاک چین با توجه به دفتر کل توزیع شده خود می تواند در این موارد به دولت ها کمک کرده و پروژه هایی که نیاز به وابستگی اطلاعات بین نهاد های دولتی دارند را راه اندازی کند. وی اعلام کرد نیازی به اشتراک گذاری اطلاعات محرمانه در این مدل نیست و فقط می توان اطلاعاتی را به اشتراک گذاشت که به آگاهی از پیشینه و سابقه افراد مربوط می شود و به دیگر ادارات در تصمیم گیری ها کمک خواهد کرد.

 

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.