اتريوم كلاسيك
Ethereum Classic (ETC)

شما می‌توانید رمز ارز اتريوم كلاسيك را به سه روش زیر در صرافی بیدارز خرید و فروش کنید:

نماد ارز‌دیجیتال اتريوم كلاسيك
اتريوم كلاسيك
Ethereum Classic
تعداد شبکه: ۱,۲,۴
قیمت در بازار جهانی
$۷٫۲۴۶
تغییرات بازار
تغییرات یک ساعت اخیر
کاهش قیمت -۰٫۴۰۰۱۴۸%
تغییرات ۲۴ ساعت اخیر
افزایش قیمت ۷٫۳۸۸۷%
تغییرات هفت روز اخیر
کاهش قیمت -۳٫۵۹۴۷۷%

اتريوم كلاسيك (Ethereum Classic) چیست؟

اتريوم كلاسيك يك پلتفرم غير متمركز، مبتني بر بلاك چين و همچنين يك پلتفرم محاسباتي متن باز است كه علاوه بر همه اين‌ها، به عنوان يك ارز رمز پايه نيز شناسايي می‌شود. اتريوم كلاسيك امكان ساخت و به‌كارگيري قراردادهاي هوشمند را براي توسعه‌دهندگان فراهم می‌كند؛ قراردادهاي هوشمند عبارت‌اند از كُد - بلاك‌هاي خودكار و مستقل كه در شرايط ازپيش‌تعيين‌شده اقدامات خاصي را انجام می‌دهند.

شبكه اتريوم كلاسيك بدون نياز به مجوز است، به اين معني كه هر كسي كه يك كيف پول سازگار با ارزهاي دیجیتال داشته باشد، می‌تواند به شبكه بپيوندد و تراكنش انجام دهد. اين شبكه در سال 2016 و به دليل يك شكاف ايدئولوژيكي و فني در اجماع اتريوم (به دنبال حمله سنگین DAO) شكل گرفت.

با استفاده از قراردادهاي هوشمند می‌توان يك سازمان مستقل غير متمركز يا DAO در شبكه اتريوم ايجاد كرد. به بيان ساده‌تر، دستگاه مديريت و تصميم‌گيری‌هاي مرتبط با DAO كدگذاري شده است و نیازی به دخالت انساني ندارد.

در سال 2016، يك استارتاپ آلماني به نام Slock.it اقدام به راه‌اندازي DAO خود در شبكه اتريوم كرد كه با نام The DAO شناخته می‌شود. اين پروژه در يك رويداد جذب سرمايه توانست بيش از 150 ميليون دلار كسب كند، اما هكرها با كشف يك خلا در قرارداد هوشمند آن توانستند 50 ميليون دلار را به سرقت ببرند. به منظور بازگشت وجوه به سرقت رفته، اكثر كاربران اتريوم (از جمله موسسان آن ويتاليك بوترين و گوين وود) با يك تغيير اساسي در پروتكل پايه بلاك چين (يا هارد فورك) موافقت كردند. اين امر منجر به شكل‌گيري زنجيره جديد اتريوم (ETH) شد.

با اين وجود، بخشي از اجتماع اتريوم با فورك مخالف بودند و به اصل «كد قانون است» پايبند ماندند. اين افراد تاكيد داشتند كه بلاك چين‌ها بر اساس هوس‌هاي انساني تغيير نمی‌كنند و به همين خاطر در زنجيره قبلي باقي مانده و اسم آن را به اتريوم كلاسيك (ETC) تغيير دادند.

بنابراين، اتريوم كلاسيك كد قديمي بلاك چين اتريوم (تا پيش از حمله DAO) را حفظ می‌كند و به همين دليل گاهي از آن با عنوان ارز «اصيل» اتريوم ياد می‌شود.

خالق اتریوم کلاسیک کیست؟ چه مقدار اتریوم کلاسیک وجود دارد؟

سخت است بگوییم دقیقا چه کسی اتریوم کلاسیک (ETC) را ایجاد کرده است. توسعه‌دهنده‌ای که بیشتر از سایرین با تصمیم برای ادامه و حفظ اتریوم اصلی مرتبط است، فرد یا گروهی ناشناس با نام مستعار Arvicco است. با این حال، از آنجایی که بیشتر کدهای Ethereum Classic محصول تیم اصلی توسعه اتریوم است، می‌توان گفت که بنیان‌گذار و مسئول بسیاری از نوآوری های فنی اتریوم کلاسیک، ویتالیک بوترین و همکارانش هستند.

اتریوم کلاسیک در حداکثر تعداد قابل عرضه محدودیت دارد و نمی‌تواند از سقف 210،700،000 واحد عبور کند. در زمان نگارش این مقاله، بیش از 137 میلیون واحد از این ارز دیجیتال در چرخه بازار قرار دارد.

مزایای خرید اتريوم كلاسيك با نماد ETC

این موضوع که تیم پشتیبانی‌کننده اتریوم پس از فورک منجر به ایجاد اتریوم کلاسیک، سرمایه‌ی افراد را با انجام فعالیت‌های زیادی برگرداندند، در کنار افزایش اعتبار این سیستم، میزان محبوبیت اتریوم کلاسیک را افزایش داد. حتی با در نظر گرفتن این موضوع که هنوز میزان فعالیت‌های قابل انجام با اتریوم بسیار بیشتر از اتریوم کلاسیک است اما پیش‌بینی‌ها حکایت از افزایش کاربرد این رمز ارز در آینده نزدیک دارد. مزیتی که کارشناسان دنیای ارزهای دیجیتال برای اتریوم کلاسیک عنوان می‌کنند، بحث امکان رشد قیمتی و افزایش تعداد پروژه‌های مبتنی بر این ارز است. از طرف دیگر یک مزیت بزرگ برای اتریوم کلاسیک وجود دارد: قابلیت برنامه‌ریزی. مزیت کلیدی ارائه‌شده توسط بلاک چین اتریوم کلاسیک این است که قابل برنامه‌ریزی است و به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد بر روی این شبکه، برنامه‌های غیر متمرکز یا dApps بنویسند و قراردادهای هوشمند ایجاد کنند. این برنامه‌ها می‌توانند شامل خدمات مالی، بازی‌ها، قراردادهای هوشمند و غیره باشند.

نحوه نگهداری اتريوم كلاسيك

مانند سایر ارزهای دیجیتال، نگهداری این رمز ارز از طریق کیف پول‌های دیجیتال انجام می‌شود. شما می‌توانید به راحتی این ارز دیجیتال را در والت حساب خود در سایت بیدارز نگهداری کنید. کیف پول‌های زیادی نیز این رمز ارز را در خود ذخیره می‌کنند مانند: Trust Wallet، SafePal، Math Wallet، MetaMask، Exodus، Coinbase، Binance Chain Wallet، Coinomi، Atomic، Ledger، Trezor و غیره.

اپلیکیشن بیدارز

با اپلیکیشن بیدارز، نهایت امنیت و راحتی در معاملات را بر روی گوشی هوشمند خود تجربه کنید. اپلیکیشن بیدارز با به‌روزترین زبان‌‌های برنامه‌نویسی مخصوص گوشی‌های اندروید و iOS طراحی شده و کاربران محترم می‌توانند از تمامی امکانات آن بر روی هر گوشی هوشمند استفاده نمایند.

دانلود اپلیکیشن اندروید و آی او اس بیدارز