تزوس

XTZ Tezos

BNB Smart Chain (BEP20) BNB Smart Chain (BEP20): 0x1693...f12623a 0x16939ef78684453bfdfb47825f8a5f714f12623a
Tezos Tezos: Tez...Tez Tez

1.366 $

% 0.16

81,205 تومان

برابر با 0.00002177 بیت‌کوین

$1.431 max
$1.342 min
ارزش بازار
ارزش کل توکن‌ها یا کوین‌های استخراج شده ضرب‌ در قیمت نقدی آن
1,329,034,771 $
ارزش بازار رقیق شده
ارزش بازار رقیق شده یا FDV: ارزش تمام توکن‌ها با قیمت فعلی
1,357,422,120 $
حجم معامله
میزان معامله در 24 ساعت گذشته
63,727,259 $
عرضه درگردش
کوین‌هایی که در بازار در گردش و دست معامله‌گران هستن
972,981,179 $
حداکثر عرضه
--
عرضه کل
993,763,447

تزوس یک پلتفرم بلاک چین متن‌باز است که از قراردادهای هوشمند و برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز (DApps) پشتیبانی می‌کند. این پلتفرم بر روی یک پروتکل اثبات سهام سیال (Liquid Proof-of-Stake) اجرا می‌شود که به آن این امکان را می‌دهد تا مقیاس‌پذیر، ایمن و انعطاف‌پذیر باشد. شما می‌توانید ارز دیجیتال تزوس را در صرافی بیداَرز، با روش دلخواه خود خریداری کنید. لازم به ذکر است ثبت‌نام در بیداَرز، در کمتر از ۳ دقیقه انجام می‌شود.

ارز دیجیتال تزوس (Tezos) چیست؟

Tezos یک بلاک چین چند منظوره است، که هدف آن ترکیب پروتکل خوداصلاح‌گر با حاکمیت درون‌زنجیره‌ای (On Chain) برای مدیریت تغییرات و پیاده‌سازی‌ برنامه‌های آینده در شبکه است. تزوس از ایجاد توکن‌ها و قراردادهای هوشمند جدید (در نتیجه برنامه‌های غیرمتمرکز یا dApps) پشتیبانی می‌کند. سیستم حاکمیت درون‌زنجیره‌ای، برخلاف مدل‌های حاکمیتی برون‌زنجیره‌ای (Off Chain) که توسط بیت‌کوین و اتریوم استفاده می‌شوند، دارندگان توکن را قادر می‌سازد تا با هم تصمیم بگیرند و شبکه را در طول زمان بهبود بخشند. توکن XTZ نقش اصلی را در مکانیسم اجماع و سیستم حاکمیت درون‌زنجیره‌ای تزوس ایفا می‌کند؛ کاربران می‌توانند توکن‌های XTZ را مستقیما در شبکه به‌اشتراک بگذارند (به‌اصطلاح استیک کنند) تا در اعتبارسنجی تراکنش‌ها و بلاک‌ها شرکت کنند. تمامی دارندگان توکن XTZ به نسبت میزانی که این توکن را استیک کرده‌اند، پاداشی در قالب توکن‌ XTZ دریافت می‌کنند.

Staking همچنین به کاربر حق رای متناسب در Tezos را می‌دهد و سهام‌داران را قادر می‌سازد تا به تعیین جهت آینده پروتکل کمک کنند.

ارز دیجیتال تزوس چگونه عمل می‌کند؟

شبکه تزوس نسخه جدیدی از مدل اجماع اثبات سهام (DPoS) را به جامعه ارز دیجیتال معرفی می‌کند. بدین صورت که دارندگان توکن XTZ می‌توانند با قفل کردن (Lock) توکن‌های خود در ازای اعتبارسنجی (Validate) بلاک‌ها در اجماع شرکت کنند. در حال حاضر به این فرآیند staking گفته می‌شود. طراحی Tezos نسخه پیشرفته‌تری از PoS (مدل قدیمی اثبات سهام) محسوب می‌شود و کاربران را قادر می‌سازد تا توکن‌ها را بدون انتقال مالکیت به validatorها واگذار کنند. در این سیستم PoS، یک validator پاداش تایید بلاک را در قالب توکن‌های XTZ دریافت می‌کند، که در عین حال مقداری از این پاداش بین کاربرانی که توکن‌ها را به validator تفویض کرده‌اند توزیع می‌شود. این سیستم هولدرهای کوچک‌تر را قادر می‌سازد تا در صورتی‌که مقدار توکن کم‌تری نسبت به یک validator دارند، در فرآیند اعتبارسنجی (و پاداش) شرکت کنند.

تاریخچه ارز دیجیتال Tezos

پایه‌گذاری تزوس و طراحی حاکمیت درون‌زنجیره‌ای آن را آرتور بریتمن برای اولین‌بار در مقاله‌ای که در آگوست ۲۰۱۴ منتشر شد، پیشنهاد کرد. او بعدها در سپتامبر سال ۲۰۱۴ در وایت پیپر تزوس جزئیات بیشتر این پروژه را نمایان کرد. بریتمن هر دو مقاله را با نام مستعار “L. M Goodman” مشابه بنیان‌گذار ناشناس بیت‌کوین، ساتوشی ناکاموتو منتشر کرد. در این اسناد، نویسنده تاکید کرد که طراحی بیت‌کوین فراگیر نبوده و کمکی به ایجاد توکن‌های بلاک‌چین نمی‌کند. با همین هدف، بریتمن و همسرش کاتلین، تزوس را به عنوان یک پلتفرم صدور توکن و قرارداد هوشمند با مدل حاکمیت درون‌زنجیره‌ای طراحی کردند که به دارندگان XTZ اجازه می‌داد در مورد ارتقاهای پروتکل پیشنهادی رای دهند تا از قطع شدن شبکه جلوگیری کنند.

در سال ۲۰۱۵، خانواده بریتمن شرکتی به نام Dynamic Ledger Solutions تأسیس کردند که قرار بود کد اولیه تزوس را بنویسد. Tezos سیستمی است که برای اجماع رسمی درباره یک پروپوزال، رای دادند و اجرای تغییرات در عملکرد شبکه طراحی شده است. پس از اینکه پروپوزال (پیشنهاد یک طرح) ارسال شد، دارندگان توکن XTZ بر حسب وزن داراییشان (یک توکن معادل یک رای) می‌توانند به طرح پیشنهادی رای دهند. شرکت DLS کد منبع (Source Code) این طرح را در سال 2016 منتشر کرد و در فوریه 2017 چند ماه قبل از فروش توکن Tezos از پایگاه کد برای راه اندازی آلفانت پروتکل تزوس استفاده کرد.

مزایای خرید تزوس با نماد XTZ

تزوس ارزی است که قابلیت خود اصلاح‌گری دارد که سبب می‌شود این رمز ارز برای بروزرسانی و بهبود شبکه، هیچ نیازی به هارد فورک نداشته باشد. هاردفورک‌ها سبب به‌روزرسانی و ارتقای شبکه می‌گردند و زمانی‌که به جریان می‌افتند معمولاً عملکرد شبکه را با اختلالی موقت روبرو می‌کنند. مورد دیگر این است که تزوس سیستم حاکمیت درون‌زنجیره‌ای دارد که به موجب آن می‌‌توان در تصمیم‌گیری برنامه‌های آینده شبکه مشارکت کرد. مزیت دیگر تزوس آن است که از نسخه ارتقا یافته پروتکل اثبات سهام بهره می‌برد که به موجب آن کلیه دارندگان توکن XTZ می‌توانند به نسبت سپرده‌گذاری رمز ارز بومی شبکه در فرایند اجماع شرکت کنند و در قالب رمز ارز تزوس، پاداش دریافت کنند. با توجه به این مزایا تزوس همواره جزو پرطرفدارترین رمز ارزها بوده و حجم معاملات بالای این ارز در بازار ارز دیجیتال نیز گویای این امر است.

چرا تزوس بخریم؟

اصلی‌ترین دلایل خرید تزوس موارد زیر هستند:

  • پتانسیل مقیاس‌پذیری: تزوس از یک مدل اجماع اثبات سهام سیال استفاده می‌کند که به آن امکان می‌دهد تا با افزایش تعداد کاربران، مقیاس‌پذیر باشد. این امر آن را برای کاربردهای بزرگ مانند مالی غیرمتمرکز (DeFi) و اینترنت اشیا (IoT) مناسب می‌کند.
  • امنیت: تزوس از یک الگوریتم اثبات سهام سیال استفاده می‌کند که به آن امکان می‌دهد تا در برابر حملات سایبری مقاوم باشد. این امر آن را برای کاربردهایی که نیاز به امنیت بالا دارند، مانند مدیریت هویت دیجیتال، مناسب می‌کند.
  • انعطاف‌پذیری: تزوس از یک زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند به نام Michelson استفاده می‌کند که به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا قراردادهای هوشمند پیچیده‌ای را ایجاد کنند. این امر آن را برای کاربردهای جدید و نوآورانه مناسب می‌کند.
  • پتانسیل رشد قیمت: تزوس یک پلتفرم بلاک چین با پتانسیل زیادی است. این پلتفرم در حال حاضر در حال توسعه است و انتظار می‌رود که در آینده کاربردهای بیشتری پیدا کند. این امر می‌تواند منجر به افزایش قیمت تزوس شود.

البته، بی‌شک ریسک‌هایی نیز در سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال وجود دارد. قبل از خرید ارز دیجیتال تزوس، مهم است که تحقیق خود را انجام دهید و ریسک‌های احتمالی را نیز در نظر بگیرید.

نحوه نگهداری توکن XTZ؛ بیدارز محل امن دارایی‌های شما

کیف‌پول‌های متعددی هستند که از Tezos پشتیبانی می‌کنند که در آن بین می‌توان به Kukai و Temple که تحت‌وب هستند، تراست‌ولت (TrustWallet) و زنگو (ZenGo) و در میان کیف پول‌های سخت افزاری لجر (Ledger) و ترزور (Trezor) اشاره کرد. علاوه‌بر کیف پول‌های اشاره شده، صرافی‌های متعددی نیز وجود دارند که این ارز را لیست کرده‌اند، که نام بایننس، کوین بیس و هوبی به عنوان معتبرترین صرافی‌ها به چشم می‌خورد. در ایران نیز صرافی بیدارز از ارز دیجیتال تزوس پشتیبانی می‌کند و به منظور امنیت هرچه بیشتر این دارایی دیجیتالی برای دارندگان توکن XTZ کیف پول سخت‌افزاری تدارک دیده است، تا فرایند نگهداری از این رمز ارز برای کاربران در کمال امنیت صورت گیرد.

جمع‌بندی

تزوس یک پلتفرم بلاک چین با پتانسیل بالا در بازار دیجیتال است. این پلتفرم دارای ویژگی‌هایی است که آن را برای کاربردهای مختلفی مناسب می‌کند. تزوس در حال حاضر در حال توسعه است و انتظار می‌رود که در آینده کاربردهای بیشتری نیز پیدا کند. اگر قصد دارید تا این رمزارز را خریداری کنید، بهترین گزینه خرید از صرافی بیدارز و استفاده از کیف‌پول داخلی این صرافی است.

سوالات متداول

۱- آیا ارزش تزوس ثابت است؟

خیر. ارزش تزوس مانند سایر ارزهای دیجیتال که در دسته استیبل‌کوین‌ها قرار نمی‌گیرند، متغیر است و تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد.

۲- کاربرد تزوس در چیست؟

 تزوس از یک زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند به نام Michelson استفاده می‌کند که به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا قراردادهای هوشمند پیچیده‌ای را ایجاد کنند. قراردادهای هوشمند می‌توانند برای طیف گسترده‌ای از کاربردها استفاده شوند، از جمله:

  • مدیریت دارایی‌ها
  • اجرای برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi)
  • ایجاد بازی‌های بلاک چینی
  • مدیریت هویت دیجیتال

۳- از کجا می‌توانیم تزوس بخریم؟

از طریق صرافی بیدارز می‌توانید به‌صورت ۲۴ساعته و در سریع‌ترین زمان ممکن، ارز دیجیتال تزوس را با روش دلخواه خود خریداری کنید.

(تومان) IRT
(تزوس) XTZ
اشتراک در
اطلاع از
guest
وضعیت بازار
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها