کازماس
Cosmos (ATOM)

شما می‌توانید رمز ارز کازماس را به سه روش زیر در صرافی بیدارز خرید و فروش کنید:

نماد ارز‌دیجیتال کازماس
کازماس
Cosmos
تعداد شبکه: ۱,۲,۴
قیمت در بازار جهانی
$۱٫۰۱۸۹
تغییرات بازار
تغییرات یک ساعت اخیر
کاهش قیمت -۰٫۰۵۴۸۷۸۹%
تغییرات ۲۴ ساعت اخیر
افزایش قیمت ۰٫۰۸۱۳۶۱۹%
تغییرات هفت روز اخیر
افزایش قیمت ۰٫۱۹۱۸۵۴%

کازماس (Cosmos) چیست؟

ارز دیجیتال کازماس یا اتم، که توسط تیم موسس خود به عنوان "اینترنت بلاک چین‌ها" معرفی شده است، قصد دارد مجموعه‌ای از شبکه‌های رمزنگاری ایجاد کند که توسط ابزارهای منبع باز (برای ساده‌سازی تراکنش‌های بین آن‌ها) متحد شده‌اند. این تمرکز بر شخصی‌سازی و قابلیت همکاری است که کازماس را از سایر پروژه‌ها متمایز می‌کند.

هدف آن به جای اولویت دادن به شبکه خود، ایجاد اکوسیستمی از شبکه‌ها است که می‌توانند داده‌ها و ارزهای دیجیتال را به صورت برنامه‌ریزی شده به اشتراک بگذارند، بدون اینکه هیچ طرف مرکزی این فعالیت را تسهیل یا نظارت کند.

هر بلاک چین مستقل جدیدی که در جهان ایجاد می‌شود، می‌تواند با عنوان "منطقه" به کازماس هاب (Cosmos Hub) متصل شود. کازماس هاب رکوردی از وضعیت هر منطقه را در خود نگهداری کرده و با سایر مناطق به اشتراک می‌گذارد. کازماس هاب، یک بلاک چین با سیستم اجماع اثبات سهام (PoS)، از ارز دیجیتال بومی خود یعنی اتم (ATOM) پشتیبانی می‌کند.

خالق کازماس کیست؟

بنیاد Interchain (ICF)، یک سازمان غیرانتفاعی سوئیسی که پروژه‌های بلاک چین منبع باز را تأمین مالی می‌کند، سازمانی است که به توسعه و راه‌اندازی Cosmos کمک کرده است. Jae Kwon و Ethan Buchman در سال 2014 شبکه کازماس را تأسیس کردند و در آن زمان بخش Tendermint را ایجاد کردند که محصول آن یک نوع الگوریتم اجماع بود و در ادامه کار، به قدرت گرفتن Cosmos کمک کرد. Kwon و Buchman بعداً مقاله سفید (Whitepaper) کازماس را نوشتند و نرم‌افزار آن را در سال 2019 منتشر کردند.

بنیاد Interchain یک عرضه اولیه سکه (ICO) دو هفته‌ای از توکن ATOM در سال 2017 برگزار کرد که در آن زمان بیش از 17 میلیون دلار جمع‌آوری کرد. Tendermint نیز 9 میلیون دلار برای ادامه توسعه پروژه در سال 2019 جمع‌آوری کرد.

شبکه کازماس چگونه کار می‌کند؟

شبکه Cosmos از سه لایه تشکیل شده است:

  1. برنامه (Application): تراکنش‌ها را پردازش کرده و وضعیت شبکه را به‌روز می‌کند.
  2. شبکه (Networking): امکان ارتباط بین تراکنش‌ها و بلاک چین‌ها را فراهم می‌کند.
  3. اجماع (Consensus): به گره‌ها کمک می‌کند تا در مورد وضعیت فعلی سیستم توافق کنند.

برای اینکه همه لایه‌ها را به یکدیگر متصل شوند و به توسعه‌دهندگان اجازه داده شود تا برنامه‌های بلاک چین خود را بسازند، Cosmos به مجموعه‌ای از ابزارهای منبع باز متکی است.

مزایای خرید کازماس با نماد ATOM

توکن اتم (ATOM) نقشی کلیدی در حفظ قابلیت همکاری بین تمام مناطق در شبکه گسترده Cosmos ایفا می‌کند و می‌تواند برای نگهداری، پرداخت هزینه‌های بلاک چین، ارسال یا استیکینگ استفاده شود. به این ترتیب هر چه بلاک چین‌های بیشتری در شبکه ساخته یا اضافه شوند، ATOM با تکیه بر Cosmos Hub برای حفظ تاریخچه تراکنش‌های خود، ارزش بیشتری پیدا می‌کند.

با مالکیت و استیکینگ اتم، کاربران توانایی رای دادن در مورد ارتقاء شبکه را به دست می‌آورند که هر رأی متناسب با مقدار ATOM کاربر است. کازماس به اعتبارسنج‌ها بر اساس میزان رمز ارز اتمی که استیک کنند، پاداشی از جنس همین ارز دیجیتال پرداخت می‌کند و سایر نمایندگان نیز درصد کمی پاداش دریافت خواهند کرد.

سرمایه‌گذاران باید توجه داشته باشند که در حال حاضر محدودیتی برای عرضه ATOM جدید وجود ندارد و در حال حاضر بیش از 286 میلیون واحد از این ارز دیجیتال در گردش بازار است. در عوض، Cosmos مقدار توکن‌های ایجاد شده را بر اساس تعداد ATOM که در چرخه بازار قرار دارد، تنظیم می‌کند. از سال 2020، این مسئله منجر به نرخ تورم سالانه بین 7 تا 20 درصد شده است.

نحوه نگهداری کازماس

برای ذخیره و نگهداری ارز دیجیتال ATOM از شبکه کازماس، در کنار امکان استفاده از کیف پول مخصوص این شبکه با نام Cosmostation، می‌توان از کیف پول‌های زیادی نیز استفاده کرد، مانند: Ledger، Trezor، Math Wallet، Trust Wallet، MetaMask، Coinbase، Safepal، Binance Chain Wallet و Atomic wallet.

اپلیکیشن بیدارز

با اپلیکیشن بیدارز، نهایت امنیت و راحتی در معاملات را بر روی گوشی هوشمند خود تجربه کنید. اپلیکیشن بیدارز با به‌روزترین زبان‌‌های برنامه‌نویسی مخصوص گوشی‌های اندروید و iOS طراحی شده و کاربران محترم می‌توانند از تمامی امکانات آن بر روی هر گوشی هوشمند استفاده نمایند.

دانلود اپلیکیشن اندروید و آی او اس بیدارز