توکن دای
Dai (DAI)

شما می‌توانید رمز ارز توکن دای را به سه روش زیر در صرافی بیدارز خرید و فروش کنید:

نماد ارز‌دیجیتال توکن دای
توکن دای
Dai
تعداد شبکه: ۱,۲,۴
قیمت در بازار جهانی
$۱٫۰۱۸۹
تغییرات بازار
تغییرات یک ساعت اخیر
کاهش قیمت -۰٫۰۵۴۸۷۸۹%
تغییرات ۲۴ ساعت اخیر
افزایش قیمت ۰٫۰۸۱۳۶۱۹%
تغییرات هفت روز اخیر
افزایش قیمت ۰٫۱۹۱۸۵۴%

دای (Dai) چیست؟

دای به عنوان اولین رمز ارز غیر متمرکز با پشتوانه دارایی، یک نوع استیبل کوین است که با قفل کردن سایر دارایی‌های رمز ارزی در قراردادها، تلاش می‌کند تا نسبت ارزش 1:1 را با دلار آمریکا ثابت نگه دارد. این بدان معناست که برخلاف سایر ارزهای دیجیتال با پشتوانه دارایی، که ممکن است توسط شرکت‌های انتفاعی منتشر شوند، DAI محصول یک نرم‌افزار منبع باز به نام Maker Protocol است. این برنامه یک پلتفرم غیر متمرکز است که بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می‌شود.

به این ترتیب، دای (Dai) ارزش خود را نه با حمایت از دلارهای آمریکا که توسط یک شرکت نگهداری می‌شود، بلکه با استفاده از بدهی مرتبط و وثیقه‌شده به اتر (ETH)، ارز دیجیتال شبکه اتریوم، حفظ می‌کند. وام‌های وثیقه‌شده، راهی را برای وام‌دهنده فراهم می‌کند تا با استفاده از دارایی‌های خود، وام را تضمین کند. از نظر تاریخی، این وام‌ها دارای نرخ بهره کمتری نسبت به وام‌های بدون وثیقه هستند، زیرا به وام‌دهندگان این امکان را می‌دهند که دارایی را بلوکه کرده و در صورتی که وام‌گیرندگان قادر به پرداخت وام نباشند، آن را جلو بگیرند.

پروتکل Maker، از طریق قراردادهای هوشمندی که روی اتریوم اجرا می‌شود، به وام‌گیرندگان این امکان را می‌دهد که ETH و سایر دارایی‌های رمزنگاری شده را قفل کرده و در ادامه آن را وثیقه کنند تا توکن‌های DAI جدید در قالب وام تولید شود. اگر وام‌گیرندگان بخواهند ETH قفل شده را بازیابی کنند، باید DAI را به پروتکل برگردانند و کارمزد را نیز بپردازند.

با توجه به طراحی این سیستم، عرضه DAI توسط هیچ نهاد یا شخصی در شبکه قابل تغییر نیست. بلکه از طریق سیستمی از قراردادهای هوشمند (که برای پاسخگویی پویا به تغییرات قیمت بازار دارایی‌ها طراحی شده است) حفظ می‌شود.

خالق دای کیست؟ چه مقدار دای وجود دارد؟

بنیاد Maker که در سال 2014 توسط Rune Christensen تأسیس شد، Maker Protocol را ایجاد کرد؛ یک پروژه منبع باز که هدف آن راه‌اندازی یک سیستم اعتباری بود که به کاربران اجازه می‌داد وام‌های وثیقه‌ای با ارزهای دیجیتال دریافت کنند. Dai رسما در سال 2017 بر اساس پروتکل Maker به عنوان وسیله‌ای برای ارائه یک دارایی وام‌دهی غیر فرار برای مشاغل و افراد راه‌اندازی شد. بنیاد Maker در نهایت کنترل نرم‌افزار را به MakerDAO (یک سازمان مستقل غیر متمرکز که اکنون پروتکل دای را اداره می‌کند) واگذار کرد.

بیش از 6.8 میلیارد واحد از استیبل کوین دای با نماد DAI در حال حاضر در عرضه بازار قرار دارد و محدودیتی در حداکثر عرضه این ارز دیجیتال وجود ندارد.

مزایای خرید دای با نماد DAI

استیبل کوین‌هایی مانند DAI می‌توانند ابزار قدرتمندی را به معامله‌گران ارائه می‌دهند. با کمک این ابزار می‌توان از نوسانات لحظه‌ای شدید در بسیاری از ارزهای دیجیتال که قیمت‌های آن‌ها توسط بازار آزاد تعیین می‌شود، اجتناب کرد. به عنوان مثال، با تبدیل یک دارایی دیجیتالی به DAI، یک معامله‌گر ممکن است خطر قرار گرفتن در معرض افت ناگهانی قیمت بیت کوین یا لایت کوین را کاهش دهد. با این حال، این مسئله می‌تواند به قیمت از دست دادن سود در افزایش ناگهانی آن دارایی نیز باشد.

مزیت دیگر DAI این است که می‌تواند عوامل مختلفی مانند هزینه‌های تراکنش، تاخیرها در جابجایی دارایی‌ها بین بانک‌های سنتی، اجرای معاملات در بازار کریپتو و این دست معضلات را حذف کرده یا بهینه‌سازی کند.

DAI همچنین به کاربران امکان دسترسی به وام‌ها را به روشی ارائه می‌دهد که ممکن است مزایایی نسبت به گزینه‌های موجود داشته باشد. برخلاف فرآیندی که در آن اعتبار افراد توسط یک بانک یا موسسه مالی ارزیابی می‌شود، کاربران DAI می‌توانند به سادگی اتر را در شبکه قرار داده و وامی بر پایه‌ی استیبل کوین DAI دریافت کنند.

نحوه نگهداری دای

ارز دیجیتال DAI به عنوان یکی از پرکاربردترین استیل کوین‌ها در حال حاضر در رده 14 برترین رمز ارزهای جهان قرار دارد. این استیبل کوین توسط والت‌های متفاوتی مانند Binance Chain Wallet، Trust Wallet، SafePal، Atomic، MetaMask، Ledger، Coinbase، HyperPay، و غیره پشتیبانی می‌شود. همچنین می‌توان این ارز دیجیتال را در والت داخلی صرافی بیدارز نیز نگهداری کرد.

اپلیکیشن بیدارز

با اپلیکیشن بیدارز، نهایت امنیت و راحتی در معاملات را بر روی گوشی هوشمند خود تجربه کنید. اپلیکیشن بیدارز با به‌روزترین زبان‌‌های برنامه‌نویسی مخصوص گوشی‌های اندروید و iOS طراحی شده و کاربران محترم می‌توانند از تمامی امکانات آن بر روی هر گوشی هوشمند استفاده نمایند.

دانلود اپلیکیشن اندروید و آی او اس بیدارز