فانتوم
Fantom (FTM)

شما می‌توانید رمز ارز فانتوم را به سه روش زیر در صرافی بیدارز خرید و فروش کنید:

نماد ارز‌دیجیتال فانتوم
فانتوم
Fantom
تعداد شبکه: ۱,۲,۴
قیمت در بازار جهانی
$۷٫۲۴۶
تغییرات بازار
تغییرات یک ساعت اخیر
کاهش قیمت -۰٫۴۰۰۱۴۸%
تغییرات ۲۴ ساعت اخیر
افزایش قیمت ۷٫۳۸۸۷%
تغییرات هفت روز اخیر
کاهش قیمت -۳٫۵۹۴۷۷%

فانتوم (Fantom) چیست؟

فانتوم جدیدترین پروتکل بلاک چین قرارداد هوشمند بوده که هدف آن مقابله با اتریوم از طریق ترکیب کردن سرعت و هزینه کم است. همچنین می‌توان گفت که فانتوم یک بلاک چین لایه اول بوده که هدف آن ارائه جایگزینی برای هزینه‌های بالا و سرعت پایین است که کاربران اتریوم اغلب از آن شکایت دارند. فانتوم بر روی یک شبکه گراف غیر چرخه‌ای، مشابه Hedera Hashgraph اجرا می‌شود.

این شبکه یک بلاک چین هوشمند با پشتیبانی از قراردادها نیز به حساب می‌آید که توسط توکن FTM بومی آن پشتیبانی می‌شود. پس از افزایش 40 میلیون دلاری، فانتوم شبکه اصلی خود را در دسامبر 2019 راه‌اندازی کرد. بلاک چین آن سریع و ارزان است و در سال 2021 ثابت کرد که می‌تواند از صنعت مالی غیر متمرکز (DeFi) پشتیبانی کند.

چه مقدار فانتوم وجود دارد؟ امنیت فانتوم چگونه تامین می‌شود؟

بلاک چین فانتوم تا حدی سرعت خود را از طریق یک نمودار غیر چرخه‌ای (DAG) به دست می‌آورد، جایی که تاریخچه تراکنش‌های بلاک چین به عنوان یک "هشگراف" نمایش داده می‌شود (نمودار هش‌های بلاک چین). این امر شبیه به فناوری است که Hedera Hashgraph را تقویت می‌کند. نوآوری دیگر فانتوم، مکانیسم اجماع بدون رهبر است. این مکانیسم نوعی اثبات خطر است که تحت عنوان تحمل خطای ناهمزمان بیزانس (aBFT) معرفی می‌شود. مزیت این مکانیسم این است که می‌تواند بدون مشکل کار کند حتی اگر یک سوم داده‌های تراکنش تقلبی باشد. این بدان معناست که گره‌های بلاک چین فانتوم می‌توانند تراکنش‌ها را به‌طور مستقل تأیید کنند، بدون نیاز به انجام فعالیت خاصی در صف تراکنش‌های شبکه. در حالی که پاک کردن تراکنش در اتریوم و بیت کوین ممکن است چند دقیقه طول بکشد، تراکنش‌ها در فانتوم فقط دو ثانیه به طول می‌انجامند.

همچنین برخلاف سولانا، فانتوم با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است. این امر انتقال برنامه‌های غیر متمرکز ساخته شده بر روی اتریوم را به فانتوم آسان می‌کند. (Avalanche، Binance Smart Chain و Polygon نیز با EVM سازگار هستند). برای این منظور، FTM به عنوان یک توکن ERC-20 و یک توکن BEP-20 در دسترس است، به این معنی که نسخه‌ای از توکن وجود دارد که با استانداردهای توکن زنجیره هوشمند اتریوم و بایننس مطابقت دارد.

حداکثر میزان عرضه فانتوم به عدد 3،175،000،000 محدود می‌باشد و در زمان نگارش این مقاله، بیش از 2.5 میلیارد واحد از آن استخراج شده و در گردش بازار می‌باشد.

مزایای خرید فانتوم با نماد FTM

پروژه اول رمزنگاری جهان یعنی بیت کوین، مقیاس‌پذیر نیست و الگوریتم اجماع اثبات کار آن به واسطه طراحی الگوریتم، محدود شده است تا از تمرکززدایی و امنیت پشتیبانی کند و در نتیجه سرعت را قربانی این فرآیندها کرده است. اصطلاح محبوبی به نام سه‌راهی بلاک چین وجود دارد که در مورد مبادله بین مقیاس‌پذیری، امنیت و عدم تمرکز صحبت می‌کند. این اصطلاح می‌گوید که دستیابی به این سه صفت با هم غیر ممکن است. حوزه تمرکز اصلی بیت کوین بر روی تمرکززدایی و امنیت است، در نتیجه سرعت تراکنش‌ها را به خطر می‌اندازد، بنابراین به طور طبیعی برای پرداخت‌های روزانه، انتقال داده، تجارت دارایی، یا سایر تراکنش‌هایی که مصرف‌کنندگان و کسب و کارها به آن تکیه می‌کنند مناسب نیست و زمان زیادی از کاربران می‌گیرد. اما پلتفرم‌های بلاک چین امروزی به دنبال حل این سه‌گانه بلاک چین هستند و Fantom یکی از این پلتفرم‌ها است. ایده‌ی فانتوم این است که با طراحی و ایجاد امنیت در سطح بانکی در کنار پشتیبانی از تسویه سریع تراکنش‌ها، به تمرکززدایی احترام گذاشته شود. حال به طور خلاصه به شرح این 3 فاکتور می‌پردازیم:

  1. سرعت: وقتی صحبت از سرعت به میان می‌آید، فانتوم به مکانیسم توافقی پرسرعت خود یعنی Lachesis متکی است که عملکرد توکن‌ها یا دارایی‌های دیجیتال را با سرعتی بی‌سابقه تسهیل می‌کند.
  2. امنیت: Fantom همچنین سطوح فوق‌العاده بالایی از امنیت را با استفاده از پروتکل Proof-of-Stake بدون رهبر برای ایمن کردن شبکه ارائه می‌کند. برخلاف بسیاری از پروژه‌های موجود دیگر، Fantom امنیت و تمرکززدایی را فدای مقیاس‌پذیری نمی‌کند.
  3. عدم تمرکز: (در هسته آن نهفته است) الگوریتم اجماع Lachies:aBFT قادر است به گره‌های متعددی در سراسر جهان در شرایط گوناگون مقیاس‌پذیر شود و درجه خوبی از تمرکززدایی را ارائه دهد.

نحوه نگهداری فانتوم

ارز دیجیتال FTM توسط کیف پول‌های دیجیتال زیادی مانند Trust Wallet، SafePal، MetaMask، Ledger، Binance Chain Wallet و غیره پشتیبانی می‌شود و همچنین قابلیت ذخیره‌سازی آن در والت داخلی بیدارز نیز وجود دارد.

اپلیکیشن بیدارز

با اپلیکیشن بیدارز، نهایت امنیت و راحتی در معاملات را بر روی گوشی هوشمند خود تجربه کنید. اپلیکیشن بیدارز با به‌روزترین زبان‌‌های برنامه‌نویسی مخصوص گوشی‌های اندروید و iOS طراحی شده و کاربران محترم می‌توانند از تمامی امکانات آن بر روی هر گوشی هوشمند استفاده نمایند.

دانلود اپلیکیشن اندروید و آی او اس بیدارز