استلار

0.0000 $

% 0.00

0.0000 تومان

برابر با بیت‌کوین

max
min
ارزش بازار
ارزش کل توکن‌ها یا کوین‌های استخراج شده ضرب‌ در قیمت نقدی آن
-- $
ارزش بازار رقیق شده
ارزش بازار رقیق شده یا FDV: ارزش تمام توکن‌ها با قیمت فعلی
$
حجم معامله
میزان معامله در 24 ساعت گذشته
0 $
عرضه درگردش
کوین‌هایی که در بازار در گردش و دست معامله‌گران هستن
-- $
حداکثر عرضه
--
عرضه کل

استلار (Stellar) چیست؟

ارز دیجیتال استلار با نماد XLM یک شبکه غیر متمرکز همتا به همتا (P2P) است که در سال 2014 توسط بنیاد توسعه Stellar یا Stellar.org ایجاد شد. این شبکه به طور رسمی در سال 2015 با هدف اتصال سیستم‌های مالی جهان و تضمین پروتکلی برای ارائه‌دهندگان پرداخت و موسسات مالی راه‌اندازی شد. این پلتفرم برای جابجایی سریع و مطمئن منابع مالی با حداقل هزینه طراحی شده است. استلار افراد، بانک‌ها و پردازنده‌های پرداخت را پیوند می‌دهد و به کاربران اجازه می‌دهد انواع مختلفی از رمز ارزها را ایجاد، ارسال و معامله کنند.

اساس این شبکه، ارز دیجیتال بومی آن است که به آن XLM یا Lumens گفته می‌شود. XLM به عنوان یک ارز میانی برای عملیات شبکه عمل می‌کند و همچنین برای پرداخت هزینه تراکنش استفاده می‌شود. شیوه کاری اینگونه است که پروتکل ابتدا پول را در چند ثانیه به XLM و سپس به ارز درخواستی تبدیل می‌کند.

پروتکل پرداخت Stellar مبتنی بر فناوری دفتر کل توزیع شده است. دارایی رمزنگاری پلتفرم Stellar به تراکنش‌های بین‌المللی کمک می‌کند تا بر مشکلات کارمزدهای بالا و روندهای کند و زمان‌بر غلبه کند. XLM بیشتر بر کمک به انتقال پول بین افراد متمرکز است تا بین افراد و مؤسسات. بنابراین، استلار دسترسی به سیستم‌های مالی را ارائه می‌دهد و مردم می‌توانند پول را با هزینه کم و به سرعت در سراسر جهان جابه‌جا کنند.

علاوه بر این، استلار به عنوان یک صرافی و بازار غیر متمرکز نیز عمل می‌کند. کاربران پلتفرم می‌توانند سفارش‌های خرید یا فروش خود را مدیریت کنند، و همچنین دارایی‌های ترجیحی خود را در تسویه حساب‌ها انتخاب و استفاده کنند. XLM یک ارز دیجیتال داخلی است که به کاهش هزینه تراکنش‌ها در پلتفرم استلار کمک می‌کند.

تاریخچه، نحوه‌ی کار و ویژگی‌های XLM

این شبکه از امنیت بالایی برخوردار است. دارندگان XLM باید حداقل یک واحد از این توکن داشته باشند تا بتوانند در شبکه فعال بمانند. این تفاوت ظریف یک هدف جهانی را دنبال می‌کند: اجرای تراکنش‌های شبکه به طور موثر و با حداقل هزینه‌های زمانی. به‌علاوه، Lumens با گران‌تر کردن ریزتراکنش‌ها برای هکرها و حذف شانس آن‌ها برای کسب سود، محافظت در برابر حملات سیل را ارائه می‌کند، که شبکه استلار را از تهدیدات جدی در امان نگه می‌دارد.

بیشتر مخاطبان استلار، ساکنان کشورهای در حال توسعه هستند، یعنی کاربران عادی که از طریق تراکنش‌های سریع، ساده و ارزان به اقتصاد جهانی دسترسی پیدا می‌کنند. پشتیبانی از تراکنش‌های چند ارزی، یکی دیگر از مزیت‌های رقابتی استلار است و توانایی انجام تراکنش‌های مربوط به رمز ارزهای گوناگون، باعث بهبود فرآیندها در این شبکه شده است. علاوه بر این، سرعت پایدار و هزینه‌های پایین تراکنش امتیازی است که کاربران دریافت می‌کنند. این قابلیت توسط توسعه‌ای به نام Anchors (پلی بین ارزهای مختلف و شبکه) ایجاد می‌شود که تبادل درون شبکه را ساده می‌کند و به سرعت بخشیدن در کل فرآیند کمک می‌کند.

توکن اصلی شبکه یا Lumens، به عنوان پلی عمل می‌کند که باعث می‌شود تجارت دارایی‌های بین مرزی هزینه کمتری داشته باشد. همه این‌ها با هدف به چالش کشیدن ارائه‌دهندگان پرداخت موجود است که اغلب برای خدمات مشابه، هزینه‌های بالایی دریافت می‌کنند. اگر همه این‌ها آشنا به نظر می‌رسد، شایان ذکر است که استلار در ابتدا بر اساس پروتکل ریپل Ripple Labs ساخته شده بود. بلاک چین استلار در نتیجه‌ی یک هارد فورک ایجاد شد و کد آن متعاقبا بازنویسی شد.

خالق استلار کیست؟ چه مقدار XLM وجود دارد؟

جد مک کالب پس از ترک ریپل در سال 2013 به دلیل اختلاف نظر در مورد مسیر آینده شرکت، استلار را با جویس کیم تاسیس کرد. مک‌کالب در توضیح منطق پشت استلار در سپتامبر 2020 به CoinMarketCap گفت: «کل طرح اصلی استلار این است که می‌توانید ارزهای فیات و انواع دیگر دارایی‌ها را به موازات یکدیگر و با دارایی‌های کریپتو معامله و معاوضه کنید.»

هدف مک‌کالب این است که اطمینان حاصل کند که استلار می‌تواند راهی برای انتقال فیات به ارزهای دیجیتال به مردم ارائه دهد و اصطکاک‌هایی را که مردم معمولاً هنگام ارسال پول در سراسر جهان تجربه می‌کنند، از بین ببرد. او در حال حاضر به عنوان مدیر ارشد فناوری استلار و همچنین یکی از بنیان‌گذاران بنیاد توسعه استلار فعالیت می‌کند. هدف این سازمان غیر انتفاعی این است که با سیال کردن پول، بازارها بزرگ‌تر و افراد توانمندتر، پتانسیل اقتصادی جهان را باز کند.

استلار منحصر به فرد است، زیرا هر تراکنش آن فقط 0.00001 XLM هزینه دارد. با توجه به اینکه چگونه یک واحد از این ارز دیجیتال در زمان نگارش مقاله فقط چند سنت قیمت دارد، این موضوع به کاربران کمک می‌کند تا بتوانند دارایی خود را بیشتر حفظ کنند.

تعداد کمی از پروژه‌های بلاک چین توانسته‌اند همکاری با شرکت‌های فناوری بزرگ و شرکت‌های فین تک را تضمین کنند. چند سال پیش، Stellar و IBM با یکدیگر همکاری کردند تا World Wire را راه‌اندازی کنند؛ پروژه‌ای که به موسسات مالی بزرگ اجازه می‌داد تا تراکنش‌های خود را به شبکه استلار ارسال کنند و با استفاده از پل‌های بلاک چینی دارایی‌ها (Blockchain Bridge) مانند استیبل کوین، تراکنش انجام دهند.

زمانی که شبکه استلار در سال 2015 راه‌اندازی شد، در مجموع 100 میلیارد XLM منتشر شد. اما پس از آن همه چیز تغییر کرد. در حال حاضر میزان کل عرضه، حدود 50 میلیارد واحد از XLM است و عرضه در گردش در حال حاضر بیش از 25 میلیارد است.

مزایای خرید استلار با نماد XLM

این شبکه با استفاده از پروتکل اجماع ستاره‌ای ایمن شده است که دارای چهار ویژگی اصلی است: “کنترل غیر متمرکز، تاخیر کم، اعتماد انعطاف‌پذیر و سیستم Asymptotic Security (طبق وایت پیپر منتشر شده از جانب استلار، این عبارت مربوط است به سیستمی که در آن با اضافه کردن بعضی پارامترها به امضاهای دیجیتال نودها، امنیت شبکه به شکل فوق‌العاده‌ای بالا می‌رود)”.

همچنین از طریق SCP، هر کسی می‌تواند به فرآیند دستیابی به اجماع بپیوندد و هیچ نهاد واحدی نمی‌تواند اکثریت قدرت تصمیم‌گیری را در اختیار داشته باشد. تراکنش‌ها نیز به قیمت ارزان و در عرض چند ثانیه تأیید می‌شوند. به طور خلاصه، مزایای استلار (XLM) عبارتند از:

  1. سادگی: هم در رابطه با فرآیند تبادل ارز ساده و هم سهولت دسترسی کاربر. با توجه به XLM، همه تراکنش‌ها هم برای فرستنده و هم برای گیرنده یکپارچه انجام می‌شوند. و برای پیوستن به شبکه Stellar، تمام کاری که کاربران خرده نیاز دارند، اتصال به اینترنت پایدار و نرم‌افزاری با قابلیت Lumen است.
  2. عدم تمرکز: پایگاه داده Stellar منبع باز است. هیچ مرجعی حرکت لومن‌ها را کنترل نمی‌کند. تراکنش‌ها توسط جامعه مجاز است، داده‌ها در بلاک چین ذخیره می‌شوند و هر کسی می‌تواند آن را بررسی کند.
  3. سرعت بالای انتقال و تایید تراکنش (که توسط مکانیسم اجماع ستاره‌ای تسهیل می‌شود): زمان تراکنش حدود 3-5 ثانیه است (تأیید توسط مکانیسم اجماع Stellar تسهیل می‌شود)، که سریع‌تر از نقل و انتقالات بانکی و پرداخت‌های بین‌المللی است. بلاک چین استلار قادر به پشتیبانی از هزاران تراکنش در ثانیه است که استفاده از قراردادهای هوشمند و امضاهای چندگانه را ممکن می‌سازد.
  4. هزینه پایین در مقایسه با روش‌های جایگزین: بلاک چین استلار دارای نرخ تورم سالانه 1% است که یک مقدار ثابت است.

نحوه نگهداری Stellar

استلار در کیف پول‌های دیجیتال زیادی پشتیبانی می‌شود. والت داخلی بیدارز نیز برای نگهداری از این رمز ارز قابل استفاده است. از کیف پول‌های متفرقه برای ذخیره‌سازی استلار، چند نمونه را عنوان می‌کنیم: Ledger، Trezor، Math Wallet، Trust Wallet، Coinbase، Safepal، Freighter، Atomic wallet و غیره.

(تومان) IRT
(استلار)
اشتراک در
اطلاع از
guest
وضعیت بازار
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها