روش P2P یا همتا به همتا جزو قدیمی‌ترین روش‌های قابل انجام توسط معامله‌گران است. منظور از همتا به همتا این است که در این روش کاربران مستقیما با یکدیگر در ارتباط قرار می‌گیرند و تبادل یا معامله مد نظر خود را انجام می‌دهند. یک معامله‌گر سفارش خود را روی یک رمز ارز مشخص با مقدار و قیمت مدنظر خود در پلتفرم صرافی ثبت می‌کند و کاربران دیگر این سفارش را مشاهده می‌کنند. سپس در صورتی که کاربر دیگری با این سفارش موافق باشد، آن را تایید می‌کند و فرآیند جابجایی بین این دو نفر انجام می‌گیرد.

روش این نوع معامله به این شکل است که در نظر بگیرید نفر اول (A) یک درخواست روی پلتفرم برای فروش رمز ارزی مشخص قرار می‌دهد. نفر دوم (B) این درخواست را تایید می‌کند و پول یا دارایی دیجیتال خود را به شکل وثیقه در اختیار صرافی قرار می‌دهد. سپس کاربر اول دارایی خود را به کیف پول کاربر دوم انتقال می‌دهد. زمانی پلتفرم صرافی دارایی B که در اختیار دارد را برای کیف پول A انتقال می‌دهد که B ارسال دارایی توسط A و قرارگیری آن دارایی در کیف پول خود را تایید کند.

این روش با آزادی زیادی برای انتخاب بین نرخ‌ها و روش‌های پرداخت مختلف و با کارمزد کمتر همراه است. از آنجایی که شما مستقیماً با طرف مقابل معامله می‌کنید، بهتر می‌توانید از حریم خصوصی خود محافظت کنید. به عبارت ساده، نام صرافی در تاریخچه تراکنش‌های بانکی شما وجود نخواهد داشت. همچنین در این روش دارایی افراد در کیف پول آن‌ها باقی می‌ماند و در اختیار صرافی قرار نمی‌گیرد. در برخی مناطق، تجارت P2P یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای حفظ حریم خصوصی بالا و بعضا بدون کارمزد است. همچنین مزیت این روش، انتخاب قیمت خرید یا فروش به نرخ دلخواه کاربر است و نیازی به استفاده از نرخ تعیین شده توسط بازار ندارد. اما در مقابل مدت زمان انجام این نوع مبادله بالاتر است. زمانبر بودن در این روش به 2 دلیل است؛ دلیل اول این است که کاربر باید منتظر بماند تا یک کاربر دیگر نرخ پیشنهادی وی را قبول کند. حال اگر میانگین قیمتی بازار به نرخ پیشنهادی معامله‌گر نزدیک نباشد، یا باید صبر کند تا این اختلاف کم شود یا باید سفارش خود را تغییر داده و نرخ مناسب‌تری را جایگزین نرخ قبلی کند. دلیل دوم این است که در این روش به واسطه‌ی جابجایی واقعی دارایی ارز دیجیتال یا ارز فیات بین کیف پول‌های کاربران، تکمیل تراکنش‌ها نیز کمی بیشتر طول می‌کشد.

ویژگی‌ها و امکانات بیدارز

سوالات متداول مرتبط با معاملات به روش P2P

 • نمایش پاسخ سوال عدم نمایش پاسخ سوال معامله به روش P2P چگونه انجام میشه؟

  برای آگاهی از روش دقیق معامله به سبک P2P می‌توانید از این لینک استفاده نمایید.
      


   


   


 • نمایش پاسخ سوال عدم نمایش پاسخ سوال از کجا مطمئن باشم که با انجام این روش، دارایی خود را از دست نمی‌دهم و طرف مقابل، معامله را تکمیل می‌کند؟

  با اطمینان عنوان می‌کنیم که در این روش جای هیچ نگرانی وجود ندارد. با مطالعه روش انجام P2P در بیدارز نگرانی شما رفع می‌شود. اما به شکل خلاصه در نظر داشته باشید که خریدار، وجه پرداختی خود را برای بیدارز واریز کرده پس فروشنده نگران دریافت پول نخواهد بود. در طرف مقابل خریدار تا زمانی که تایید دریافت ارز دیجیتال در والت خود را به بیدارز ندهد، پولی برای فروشنده واریز نخواهد شد. پس هر دو طرف معامله، با آرامش می‌توانند به تجارت خود رسیدگی کنند.

 • نمایش پاسخ سوال عدم نمایش پاسخ سوال ارز بیشتری انتقال داده‌ام، ارز کمتری دریافت کرده‌ام. چه کار باید کرد؟

  در صورتی که فروشنده ارز بیشتری را برای خریدار انتقال دهد، باید فورا موضوع را به پشتیبانی اطلاع دهد تا پیگیری‌های لازمه صورت گیرد. ارز مازاد باید توسط خریدار به آدرسی که فروشنده اعلام می‌کند، عودت داده شود یا مبلغ ارز مازاد توسط خریدار پرداخت گردد.


  در صورتی که در معامله‌ای، فروشنده ارز کمتری نسبت به مقدار ذکر شده در معامله را انتقال دهد، خریدار قبل از تایید معامله باید موضوع را از طریق پشتیبانی پیگیری نماید. در صورتی که مقدار کسری انتقال قابل توجه باشد، فروشنده موظف است مجدد کسری را برای خریدار انتقال دهد و اگر مبلغ ناچیز باشد، معادل ریالی آن از حساب فروشنده کسر و به حساب خریدار افزوده می‌گردد.

 • نمایش پاسخ سوال عدم نمایش پاسخ سوال حداقل معاملات چقدر می‌باشد؟

  حداقل معاملات P2P در بیدارز، 200،000 تومان می‌باشد و هیچ سقفی ندارد.

اپلیکیشن بیدارز

با اپلیکیشن بیدارز، نهایت امنیت و راحتی در معاملات را بر روی گوشی هوشمند خود تجربه کنید. اپلیکیشن بیدارز با به‌روزترین زبان‌‌های برنامه‌نویسی مخصوص گوشی‌های اندروید و iOS طراحی شده و کاربران محترم می‌توانند از تمامی امکانات آن بر روی هر گوشی هوشمند استفاده نمایند.

دانلود اپلیکیشن اندروید و آی او اس بیدارز