نیر پروتکل

NEAR NEAR Protocol

BNB Smart Chain (BEP20) BNB Smart Chain (BEP20): 0x1fa4...dee5d63 0x1fa4a73a3f0133f0025378af00236f3abdee5d63

1.090 $

% 0.18

54,241 تومان

برابر با 0.00004119 بیت‌کوین

$1.096 max
$1.073 min
ارزش بازار
ارزش کل توکن‌ها یا کوین‌های استخراج شده ضرب‌ در قیمت نقدی آن
1,026,689,923 $
ارزش بازار رقیق شده
ارزش بازار رقیق شده یا FDV: ارزش تمام توکن‌ها با قیمت فعلی
1,090,284,568 $
حجم معامله
میزان معامله در 24 ساعت گذشته
38,941,714 $
عرضه درگردش
کوین‌هایی که در بازار در گردش و دست معامله‌گران هستن
941,671,517 $
حداکثر عرضه
--
عرضه کل
1,000,000,000

نیر پروتکل (Near Protocol) چیست؟

NEAR Protocol نرم‌افزاری است که هدف آن ایجاد انگیزه در شبکه‌ها برای راه‌اندازی پلتفرم‌های مخصوص توسعه‌دهندگان است تا این افراد بتوانند به وسیله‌ی پلتفرم‌ها، ایجاد و راه‌اندازی برنامه‌های غیر متمرکز خود را انجام دهند. محور اصلی طراحی پروتکل نیر، مفهوم اشتراک‌گذاری است، فرآیندی که هدف آن تقسیم زیرساخت شبکه به چند بخش است تا رایانه‌ها، که به عنوان گره ها نیز شناخته می‌شوند، تنها مجبور باشند کسری از تراکنش‌های شبکه را مدیریت کنند.

انتظار می‌رود با توزیع بخش‌هایی از بلاک چین به‌جای زنجیره بلاکی کامل در میان شرکت‌کنندگان شبکه، اشتراک‌گذاری روش کارآمدتری برای بازیابی داده‌های شبکه و مقیاس‌بندی پلتفرم ایجاد کند. نیر پروتکل به روشی مشابه سایر سیستم‌های ذخیره‌سازی متمرکز داده مانند خدمات وب آمازون (AWS) عمل می‌کند، یعنی به عنوان لایه پایه‌ای که سایر برنامه‌ها بر روی آن ساخته می‌شوند، عمل می‌کند. اما به جای اینکه توسط یک موجودیت واحد اجرا شود، NEAR توسط یک شبکه توزیع شده از کامپیوترها اداره و نگهداری می‌شود.

همانطور که AWS به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد بدون نیاز به ایجاد زیرساخت‌های خود، کدهای نوشته شده‌ی خود را در فضای ابری مستقر و اجرا کنند، پروتکل NEAR نیز معماری مشابهی را که حول شبکه‌ای از رایانه‌ها و رمزارز بومی خود (توکن NEAR) ساخته شده است، در دسترس کاربران قرار می‌دهد.

خالق نیر پروتکل کیست؟ چه مقدار نیر وجود دارد؟

پروتکل NEAR توسط الکس اسکیدانوف و ایلیا پولوسوکین تأسیس شد. اسکیدانوف قبلاً مدیر مهندسی در شرکت پایگاه داده MemSQL بود. پولوسوخین نیز قبلا در گوگل کار می‌کرد. وی در گوگل به توسعه قابلیت‌های هوش مصنوعی و محصولات موتور جستجو کمک می‌کرد.

NEAR بیش از 20 میلیون دلار را در چندین مرحله، از شرکت‌های سرمایه‌گذاری از جمله Andreessen Horowitz و Pantera Capital جمع‌آوری کرد. ناگفته نماند تقریباً 35 درصد از عرضه اولیه 1 میلیارد توکن NEAR به سرمایه‌گذاران مرحله اولیه فروخته شده است. در زمان نگارش این مقاله از میزان کل عرضه 1 میلیاردی، بیش از 782 میلیون واحد از این ارز دیجیتال عرضه شده و در چرخه بازار قرار دارد.

پروتکل NEAR چگونه کار می‌کند؟

پروتکل NEAR یک بلاک چین با الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) است که هدف آن رقابت با پلتفرم‌های دیگر به لطف راه حل اشتراک گذاری آن است که آن را «Nightshade» می‌نامد. حال بخش‌های متخلف پروتکل نیر را بررسی می‌کنیم.

  • Nightshade: شاردینگ یک نوع معماری برای بلاک چین است که به هر گره شرکت‌کننده در بلاک چین اجازه می‌دهد تنها زیرمجموعه کوچکی از داده‌های پلتفرم را ذخیره کند. شاردینگ باید این امکان را برای بلاک چین فراهم کند تا مقیاس کارآمدتری داشته باشد، در حالی که امکان تراکنش بیشتر در هر ثانیه و کارمزد تراکنش کمتر را نیز در خود بگنجاند. Nightshade به پروتکل NEAR اجازه می‌دهد تا یک زنجیره واحد از داده‌ها را حفظ کند، در حالی که محاسبات مورد نیاز برای حفظ این داده‌ها را به بخش‌های کوکچکتری تبدیل می‌کند. این تکه‌ها توسط گره‌‌ها مدیریت می شوند که داده‌ها را پردازش کرده و اطلاعات را به زنجیره اصلی اضافه کنند. یکی از مزایای اصلی Nightshade این است که معماری آن اجازه می‌دهد تا نقاط ریسکی کمتری در مورد امنیت ایجاد شود، زیرا گره‌های شرکت‌کننده فقط مسئول حفظ بخش‌های کوچکتر از زنجیره هستند.
  • Rainbow Bridge: پروتکل NEAR شامل برنامه‌ای به نام Rainbow Bridge است که به شرکت‌کنندگان اجازه می‌دهد به راحتی توکن‌های اتریوم را بین شبکه اتریوم و NEAR منتقل و مبادله کنند. به منظور انتقال توکن‌ها از اتریوم به پروتکل NEAR، کاربر ابتدا توکن‌ها را در یک قرارداد هوشمند اتریوم واریز می‌کند. سپس این توکن‌ها قفل می‌شوند و توکن‌های جدیدی بر روی پلتفرم NEAR ایجاد می‌شوند که نشان‌دهنده توکن‌های اصلی هستند. از آنجایی که وجوه اصلی از طریق قرارداد هوشمند نگهداری می‌شوند، زمانی که کاربر بخواهد توکن‌های اصلی خود را بازیابی کند، فرآیند می‌تواند معکوس شود.
  • Aurora: یک راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه ۲ است که بر روی پروتکل NEAR ساخته شده است تا توسعه‌دهندگان، برنامه‌های غیر متمرکز اتریوم خود را در شبکه NEAR راه‌اندازی کنند. Aurora با استفاده از فناوری کدگذاری اتریوم یعنی ماشین مجازی اتریوم (EVM) و همچنین یک پل بلاک چینی ساخته شده است که توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد قراردادها و دارایی‌های هوشمند اتریوم خود را به طور یک‌پارچه به هم مرتبط کنند. توسعه‌دهندگان می‌توانند از Aurora برای ترکیب کردن مزایای کم هزینه‌ای و توان عملیاتی بالای پروتکل NEAR با برنامه‌های اتریوم استفاده کنند.

مزایای خرید نیر پروتکل با نماد NEAR

پروتکل NEAR از یک توکن بومی به نام NEAR استفاده می‌کند که به کاربران امکان می‌دهد هزینه تراکنش‌ها و هزینه ذخیره‌سازی را بپردازند و همچنین برنامه‌های شبکه را اجرا کنند. برنامه‌های کاربردی در NEAR باید برای هر داده‌ای که در شبکه ذخیره می‌کنند و برای انجام محاسبات، هزینه‌های ذخیره‌سازی را به پروتکل NEAR بپردازند. شبکه تا حدی این توکن‌ها را از گردش بازار حذف می‌کند یا اصطلاحا می‌سوزاند و از طریق این فرآیند، عرضه توکن‌های NEAR در گردش را کاهش می‌دهد تا ارزش آن را حفظ کند.

رایانه‌هایی که نرم‌افزار NEAR Protocol را اجرا می‌کنند، اطمینان حاصل می‌کنند که تراکنش‌ها برای اعتبارسنج‌ها دقیق و شناخته‌شده باشد. اعتبارسنج‌ها (Validators) نیز برای حفظ امنیت و اعتبار بلاک چین NEAR با قرار دادن توکن‌های خود در شبکه، پاداش دریافت می‌کنند. پروتکل NEAR عرضه توکن خود را هر ساله 5 درصد افزایش می‌دهد و 90 درصد از این توکن‌های تازه منتشر شده به اعتبارسنج‌ها تعلق می‌گیرد. مابقی برای پشتیبانی از توسعه پلتفرم به خزانه بلاک چین منتقل می‌شود.

نحوه نگهداری NEAR

ارز دیجیتال نیر که محبوبیت زیادی در بین کاربران حوزه ارزهای دیجیتال پیدا کرده است، توسط کیف پول‌های دیجیتال زیادی مانند Binance Chain Wallet، Trust Wallet، SafePal، Atomic، MetaMask، Ledger، Trezor، Math Wallet و غیره پشتیبانی می‌شود. همچنین کاربران گرامی می‌توانند این رمز ارز را در والت داخلی صرافی بیدارز نیز نگهداری کنند.

(تومان) IRT
(نیر پروتکل) NEAR
اشتراک در
اطلاع از
guest
وضعیت بازار
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها