پولکادات

DOT Polkadot

BNB Smart Chain (BEP20) BNB Smart Chain (BEP20): 0x7083...c873402 0x7083609fce4d1d8dc0c979aab8c869ea2c873402
HECO HECO: 0xa2c4...f7773e3 0xa2c49cee16a5e5bdefde931107dc1fae9f7773e3
Osmosis Osmosis: ibc/3F...2B991D7 ibc/3FF92D26B407FD61AE95D975712A7C319CDE28DE4D80BDC9978D935932B991D7

9.722 $

% 6.89

576,994 تومان

برابر با 0.0001550 بیت‌کوین

$9.850 max
$8.918 min
ارزش بازار
ارزش کل توکن‌ها یا کوین‌های استخراج شده ضرب‌ در قیمت نقدی آن
13,141,128,820 $
ارزش بازار رقیق شده
ارزش بازار رقیق شده یا FDV: ارزش تمام توکن‌ها با قیمت فعلی
13,783,149,134 $
حجم معامله
میزان معامله در 24 ساعت گذشته
640,223,148 $
عرضه درگردش
کوین‌هایی که در بازار در گردش و دست معامله‌گران هستن
1,351,705,018 $
حداکثر عرضه
--
عرضه کل
1,417,743,643

ارز دیجیتال پولکادات (Polkadot) چیست؟

Polkadot یک شبکه بلاک چین (Open-Source) است و به گونه‌ای طراحی شده است که بلاک‌چین‌های مختلف را قادر می‌سازد تا به یک شبکه رله چین (relay chain) متصل شوند. شبکه پولکادات قصد دارد تا ارتباط میان بلاک چین‌ها را سریع‌تر کند. Polkadot مجموعه‌ای از تمام پاراچین‌هایی است که به یک پلتفرم پایه واحد معروف به زنجیره رله متصل می‌شوند و این پاراچین‌ها سبب می‌گردند که مسئولیت و بار شبکه اصلی کاهش یابد؛ به همین سبب است که زنجیره رله یا رله چین حجم بسیار زیادی از اطلاعات را می‌تواند پردازش کند. به‌عنوان مثال، بیت کوین در هر ثانیه، ۷ تراکنش، اتریوم ۳۰ ولی Polkadot در هر ثانیه ۱۰۰۰ تراکنش را پردازش می‌کند.

این زنجیره رله امنیت پاراچین‌های شبکه را فراهم می‌کند و شامل اجماع، نهایی‌بودن و منطق رأی‌گیری پولکادات است. هدف این شبکه ارائه مزایای مقیاس‌پذیری، ارتقاء، حاکمیت شفاف و ترکیب‌پذیری زنجیره‌ای متقابل نسبت به پروژه‌های دیگر است. توکن بومی (DOT) این شبکه دو کاربرد اصلی دارد: هم یک توکن حاکمیتی است که به کاربران و دارندگان اجازه می‌دهد تا برای تصمیم‌گیری درباره آینده پلتفرم تصمیم‌گیری کنند و هم این‌که در فرایند استیکینگ که منجر به تایید تراکنش‌ها و در نهایت دات جدید می‌شود به کار گرفته می‌شود.

این پروژه در سال 2016 طراحی شد و چند سال طول کشید تا به مرحله اجرا درآید. توکن DOT تا آگوست 2020 وارد بازار نشد و شناسایی نهایی آن در ژوئن 2021 زمانی که Polkadot در Coinbase فهرست شد، اعطا شد. به زبان ساده، Polkadot یک بلاک چین با یک شبکه اصلی است – زنجیره رله، جایی که سایر بلاک چین‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند و با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. با میزبانی زنجیره‌های بلوکی، زنجیره رله نیز امنیت و تراکنش‌های آن‌ها را مدیریت می‌کند و به قابلیت همکاری متقابل زنجیره‌ای (ارتباط بین بلاک‌چین‌های مختلف) اجازه می‌دهد تا به‌صورت یکپارچه عمل کنند.

پولکادات چگونه عمل می‌کند؟

قابلیت همکاری میان بلاک‌چین‌های مختلف، مشکل بزرگی است که پولکادات سعی در حل آن دارد. در واقع، پولکادات علاوه بر ارسال توکن‌های DOT در بلاک چین‌ها، به آن‌ها امکان ارتباط و تبادل داده‌های واقعی را نیز می‌دهد. در این حالت، بلاک‌‌چین‌ها باید بخشی از یک اکوسیستم شوند که در آن اطلاعات و پول می‌تواند به‌طور ایمن به روشی مقیاس‌پذیر مبادله شود. پولکادات ارتباط میان بلاک چین‌های خصوصی و عمومی را با وجود تفاوت میان این دو شبکه تسهیل می‌کند. ساختار منعطف شبکه ​​Polkadot ایجاد بلاک چین جدید را راحت‌تر کرده و توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد از مقیاس‌پذیری، قابلیت همکاری و امنیت ارائه‌شده در شبکه استفاده کنند.

هنگامی‌که توسعه دهندگان در تلاش برای ایجاد یک بلاک‌چین جدید هستند، نیاز دارند که یک الگوریتم اجماع ایجاد کنند که این امر مستلزم تلاش و زمان زیاد است. هدف بنیادی پولکادات حل این مشکل است زیرا نیاز به ساخت صفر تا صد یک بلاک چین را حذف می‌کند.

تاریخچه Polkadot

Polkadot ارتباط نزدیکی با اتریوم دارد. بنیان‌گذار آن نیز دکتر گاوین وود است که مدیر ارشد آموزش و توسعه‌دهنده اصلی اتریوم بود. او زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند اتریوم به نام Solidity را توسعه داد. گاوین وود اتریوم را در سال 2016 ترک کرد تا یک بلاک چین خردتر بسازد و در اکتبر همان سال، وایت‌پیپر پولکادات را منتشر کرد. زمانی‌که وود هنوز در اتریوم بود، شرکت EthCore (در حوزه فناوری بلاک چین) را تأسیس کرد. این شرکت فناوری زیرساخت بلاک چین، مانند چارچوب توسعه Substrate و شبکه Polkadot را توسعه داد. در سال 2017، وود همچنین بنیاد WEB3 را تأسیس کرد، که یک نهاد غیرانتفاعی برای حمایت از تحقیق و توسعه Polkadot بود.

مزایای خرید ارز دیجیتال پولکادات با نماد DOT

یکی از مشکلاتی که اکثر بلاک چین‌ها با آن روبرو هستند، قابلیت مقیاس پذیری و سرعت انجام تراکنش‌هاست. در اغلب موارد با بالا رفتن کاربران شبکه و افزایش حجم تراکنش‌ها شبکه کند می‌گردد و همچنین هزینه انجام تراکنش‌ها بالا می‌رود. از آنجایی‌که پولکادات مقیاس‌پذیری بالایی دارد و کماکان در حال بهبود است این مشکلات را حل می‌کند. مزیت دیگری که پولکادات نسبت به سایر شبکه‌ها ارائه می‌دهد، تسهیل ارتباط میان بلاک‌چین‌های مختلف است. پولکادات در واقع با الهام از اتریوم و بهبود معایب آن توسط برنامه‌نویس ارشد اتریوم ایجاده شده، که این امر علت اصلی محبوبیت و اعتبار این رمز ارز است. پولکادات همواره میان ارزهای دیجیتال با گردش بالا بوده است و نیازی به هاردفورک ندارد. هاردفورک ارتقا و یا به‌روزرسانی شبکه بلاک چین است که طی آن کل فعالیت‌های شبکه با اختلال مواجه می گردد.

نحوه نگهداری ارز دیجیتال پولکادات

کیف‌پول‌های متعددی وجود دارند که از این کوین پشتیبانی می‌کنند، کیف پول‌هایی همچون Parity Signer، پولکاولت (Polka wallet) که علاوه‌بر امکان ذخیره ارز دیجیتال پولکادات، امکان استیکینگ آن را فراهم می‌کند، Trust wallet، Safepal، Luni، Ownbit از ارز دیجیتال Polkadot پشتیبانی می‌کنند.

به غیر از کیف‌پول‌ها این ارز دیجیتال تقریبا در تمامی صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال دنیا نه تنها در بخش‌های مختلف معامله بلکه در کیف پول اختصاصی سرد یا گرم صرافی‌ها نگهداری می‌شود. در ایران نیز دارندگان رمز ارز پولکادات می‌توانند این دارایی دیجیتالی را در کیف‌پول داخلی صرافی بیدارز به صورت کاملاً امن نگهداری کنند و یا آن را در بخش‌های مختلف OTC، Trade و P2P به دارایی دیجیتالی دیگر و یا تومان تبدیل کنند.

جمع‌بندی

هدف اصلی پولکادات، ایجاد یک اکوسیستم بلاکچین چندزنجیره‌ای است که به بلاکچین‌های مختلف اجازه می‌دهد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و اطلاعات را به اشتراک بگذارند. این پلتفرم، به‌عنوان یک چارچوب برنامه‌ریزی پویایی عمل می‌کند که بلاک‌چین‌ها را قادر می‌سازد با استفاده از تکنولوژی هم‌زنجیره‌ای، از منابع مشترکی مانند امنیت و مقیاس‌پذیری بهره‌برداری کنند.

با استفاده از پولکادات، توسعه‌دهندگان قادرند بلاکچین‌های اختصاصی خود را روی پلتفرم ایجاد کنند و به بلاک‌چین‌های دیگر متصل شوند. این امکان به کاربران اجازه می‌دهد تا اطلاعات و دارایی‌هایشان را در بلاک‌چین‌های مختلف به اشتراک بگذارند و از قابلیت‌های هر بلاک‌چین بهره‌برداری کنند.

با توجه به قابلیت‌های متنوع و امکان اتصال به بلاکچین‌های دیگر، پولکادات به عنوان یک پلتفرم متعلق به نسل جدید بلاک‌چین‌ها مورد توجه قرار گرفته است و از جمله پروژه‌های مهم در حوزه بلاک‌چین محسوب می‌شود.

سوالات متداول

۱- از کجا پولکادات بخریم؟

برای خرید ارز دیجیتال پولکادات کافی‌ست در کمتر از ۳ دقیقه در صرافی بیدارز احراز هویت کنید و سپس این رمزارز را براساس روش معاملاتی خود خریداری کنید.

۲- پولکادات برای چه افرادی مناسب است؟

پولکادات برای افرادی مناسب است که به دنبال یک پلتفرم بلاکچینی مقیاس‌پذیر، ایمن و غیرمتمرکز هستند. این پلتفرم می‌تواند برای طیف گسترده‌ای از کاربردها، از جمله امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، اینترنت اشیا (IoT) و بازی‌های بلاکچینی استفاده شود.

(تومان) IRT
(پولکادات) DOT
اشتراک در
اطلاع از
guest
وضعیت بازار
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها