یونی سواپ
Uniswap (UNI)

شما می‌توانید رمز ارز یونی سواپ را به سه روش زیر در صرافی بیدارز خرید و فروش کنید:

نماد ارز‌دیجیتال یونی سواپ
یونی سواپ
Uniswap
تعداد شبکه: ۲,۴
قیمت در بازار جهانی
$۶٫۰۰۵
تغییرات بازار
تغییرات یک ساعت اخیر
افزایش قیمت ۰٫۲۱۸۰۵%
تغییرات ۲۴ ساعت اخیر
افزایش قیمت ۵٫۶۷۷۹۵%
تغییرات هفت روز اخیر
کاهش قیمت -۵٫۰۸۸۶۳%

یونی سواپ (Uniswap) چیست؟

Uniswap یک پروتکل غیرمتمرکز است که کاربران را قادر می سازد تا توکن های بر بستر اتریوم را معامله کنند. این پروتکل از بلاک چین اتریوم پشتیبانی می‌کند و به هر کسی اجازه می‌دهد تا بازاری برای هر توکن ERC20 ایجاد کند. Uniswap در نوامبر 2018 راه اندازی شد و در حال حاضر یکی از محبوب ترین رمز ارزهاست. Uniswap همواره در زمینه DEX در بلاک چین اتریوم پیشرو است. DEX یک صرافی غیرمتمرکز است که برای نگهداری وجوه کاربر است و به شخص ثالث وابسته نیست. در عوض، خود کاربران مسئول سرمایه خود هستند و این کار با استفاده از قراردادهای هوشمندی که روی بلاک چین ذخیره می شوند، انجام می شود. مزیت اصلی DEX این است که نسبت به صرافی متمرکز سطح بالاتری از امنیت را ارائه می دهد. این به این دلیل است که وجوه در یک نقطه واحد قابل دسترسی جمع نمی شوند. علاوه بر این، DEX ها نسبت به صرافی های متمرکز بسیار مقاوم تر در برابر سانسور هستند. این به این دلیل است که هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد که بتواند تصمیم به حذف یک توکن بگیرد. برای مثال، یک صرافی متمرکز می‌تواند تصمیم بگیرد که اگر توکنی الزامات فهرست صرافی را برآورده نکند از فهرست حذف شود. با این حال، یک DEX نمی تواند این کار را انجام دهد زیرا غیرمتمرکز است.

توکن یونی سواپ با نماد اختصاری UNI

توکن UNI برای رأی گیری در مورد پیشنهادهای حاکمیتی و برای تأمین نقدینگی پروتکل Uniswap استفاده می‌شود. دارندگان توکن UNI قادر به تصمیم‌گیری در مورد اضافه کردن ویژگی‌های جدید به پروتکل یا تغییر ساختار هزینه هستند. رمز ارز یونی از طریق ایردراپ در سپتامبر 2020 راه اندازی شد و مجموع عرضه آن نیز1,000,000,000 UNI است. هنگامی که تمامی این 1 میلیارد توکن توزیع شود، UNI نرخ ثابت تورمی معادل 2 درصد پیدا خواهد کرد. به عبارت دیگر، دارندگان UNI که نقدینگی را به پروتکل ارائه می کنند، بخشی از UNI تازه استخراج شده را به دست خواهند آورد. در این حالت سیستم برای تامین پاداش تامین کنندگان به این نرخ تورم نیاز خواهد داشت؛ چرا که بقای سیستم در گرو تامین کنندگان نقدینگی است و آن ها زمانی نقدینگی را تامین می کنند که پاداش عملکردشان را دریافت کنند. در کل توکن UNI بخش مهمی از اکوسیستم Uniswap است زیرا مشوق کاربران برای ارائه نقدینگی به پروتکل است. علاوه بر این، دارندگان UNI یکی از عناصر بسیار مهم در حکمرانی هستند، زیرا آنها هستند که در مورد آینده پروتکل تصمیم می گیرند.

یونی سواپ با نماد Uniswap چگونه عمل می کند؟

Uniswap با استفاده از یک قرارداد هوشمند بر روی بلاک چین اتریوم فعالیت می کند. قرارداد هوشمند این امکان را به کاربران می دهد تا توکن های ERC20 را بدون اتکا به شخص ثالث معامله کنند. زمانی که کاربر می خواهد یک توکن را با توکن دیگری مبادله کند، به سادگی توکن های انتخابی خود را به قرارداد هوشمند Uniswap ارسال می کند. سپس قرارداد هوشمند، مقدار دومین توکن را که کاربر بر اساس قیمت فعلی بازار دریافت می کند، محاسبه می کند.

ویژگی کلیدی Uniswap ماهیت غیرمتمرکز آن است. برخلاف صرافی های سنتی، Uniswap دفترچه سفارش متمرکز ندارد. بلکه برای تعیین قیمت و انجام معاملات به استخرهای نقدینگی متکی است. استخر نقدینگی مجموعه ای از سرمایه است که برای تامین نقدینگی بازار استفاده می شود.

Uniswap از چیزی به نام بازارساز خودکار (AMM) برای تعیین قیمت ها و انجام معاملات استفاده می کند. AMM نوعی الگوریتم است که به طور خودکار قیمت ها را بر اساس عرضه و تقاضای بازار تعیین می کند. مزیت کلیدی AMM این است که به دفترچه سفارش متمرکز نیاز ندارد. این باعث می شود که در برابر دستکاری بسیار مقاوم تر باشد. پروتکل Uniswap همچنین یک انگیزه داخلی برای کاربران برای تامین نقدینگی دارد. Uniswap برای مبادله ارزهای دیجیتال 0.3% کارمزد دارد. تامین کننده نقدینگی کاربری است که سرمایه را در اختیار یک استخر نقدینگی قرار می دهد. آنها در ازای مشارکت خود، بخشی از هزینه های جمع آوری شده توسط پروتکل را دریافت می کنند.

Liquidity provider یا تامین کنندگان نقدینگی از اهمیت بالایی برای سیستم برخوردارند؛ زیرا با سپرده گذاری ارزهای رمزنگاری شده خود در این استخر به بقای آن کمک می کنند. در واقع بدون تامین کننده نقدینگی، پروتکل Uniswap نمی تواند کار کند چرا که سرمایه کافی در استخرها برای فعال کردن معاملات وجود نخواهد داشت. برای ارائه نقدینگی به یک استخر، کاربر باید ارزش برابری از هر دو توکن را به استخر واریز کند. به عنوان مثال، اگر کاربری بخواهد نقدینگی را برای استخر ETH/DAI فراهم کند، باید 1 ETH و 1 DAI را به استخر واریز کند. سپس کاربر بخشی از هزینه های جمع آوری شده توسط استخر را دریافت خواهد کرد. تامین کنندگان نقدینگی با هر تراکنش توکن Uniswap (LP) دریافت خواهند کرد. این توکن ها برای کمک به ردیابی مدت زمان و مقدار نقدینگی ارائه شده به پروتکل استفاده می شوند. این تضمین می‌کند که تامین‌کنندگان نقدینگی سهم مناسبی از کارمزدی که حق دارند را دریافت کنند.

این سیستم با استفاده از قراردادهای هوشمند خودکار می شود. مزیت اصلی این سیستم این است که نیاز به صرافی متمرکز را از بین می برد. این امر Uniswap را در برابر دستکاری و حمله بسیار مقاوم تر می کند. Uniswap فقط با توکن های ERC20 کار می کند. این به این دلیل است که پروتکل مبتنی بر بلاک چین اتریوم است.

توکن UNI همچنین به غیرمتمرکز کردن حاکمیت پروتکل Uniswap کمک می کند. همانطور که قبلا ذکر شد، پروتکل کار می کند زیرا توکن UNI به دارندگان حق رای در مورد پیشنهادهایی که می توانند پروتکل را تغییر دهند، می دهد. با این حال، توکن UNI برای استفاده از پروتکل Uniswap مورد نیاز نیست.

مزایای خرید یونی سواپ با نماد UNI

Uniswap کاربران را ملزم به داشتن یک حساب کاربری یا انجام احراز هویت (KYC) نمی کند. و دیگر آن که این پروتکل هیچ هزینه ای برای معاملات دریافت نمی کند. به زبان ساده، Uniswap یک صرافی غیرمتمرکز است که به کاربران اجازه می دهد تا توکن های اتریوم را بدون نیاز به حساب یا کارمزد معامله کنند. این پروتکل توسط بلاک چین اتریوم پشتیبانی می‌شود و به هر کسی اجازه می‌دهد تا برای هر توکن ERC20 بازاری ایجاد کند. این به نفع کاربران و توسعه دهندگان است زیرا معامله هر توکن در شبکه اتریوم را آسان می کند. برای مثال، فرض کنید می‌خواهید دو توکن Token A و Token B بر بستر اتریوم را معامله کنید. Uniswap به شما این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به حساب یا کارمزد این کار را انجام دهید.

این پروتکل توسعه دهندگان را قادر می سازد تا بازارهایی را برای توکن های خود بدون نیاز به فهرست کردن آنها در صرافی ایجاد کنند. بسیاری از توکن های تازه راه اندازی شده از Uniswap به عنوان روش اصلی معاملات خود استفاده می کنند. این به این دلیل است که فرآیند فهرست شدن در صرافی ها می تواند هم زمان بر و هم گران باشد.

نحوه نگهداری یونی سواپ

توکن یونی سواپ را می توان در کیف پول هایی که از استاندارد ERC20 پشتیبانی می کنند ذخیره و نگهداری کرد. کیف پول هایی همچون تراست ولت، متامسک و کوین بیس از مشهورترین حامیان این استاندارد و شبکه اتریوم هستند. علاوه بر این کیف پول های پورتیس، فورمتیس و ولت کانکت نیز از این توکن پشتیبانی می کنند. علاوه بر کیف پول ها بسیاری از صرافی ها نیز از توکن UNI پشتیبانی می کنند و صرافی بیدارز نیز یکی از صرافی های ارز دیجیتال است که با ایجاد والت داخلی سخت افزاری در ایمن ترین حالت ممکن این رمز ارز را ساپورت می‌کند.

اپلیکیشن بیدارز

با اپلیکیشن بیدارز، نهایت امنیت و راحتی در معاملات را بر روی گوشی هوشمند خود تجربه کنید. اپلیکیشن بیدارز با به‌روزترین زبان‌‌های برنامه‌نویسی مخصوص گوشی‌های اندروید و iOS طراحی شده و کاربران محترم می‌توانند از تمامی امکانات آن بر روی هر گوشی هوشمند استفاده نمایند.

دانلود اپلیکیشن اندروید و آی او اس بیدارز