خرید و فروش همتا به همتا رمز ارز (P2P)

خرید و فروش ارز دیجیتال با روش P2P یعنی چه؟

روش P2P یا همتا به همتا جزو قدیمی‌ترین روش‌های معاملاتی است. منظور از همتا به همتا این است که در این روش کاربران مستقیما با یکدیگر در ارتباط هستند و خرید و فروش ارز دیجیتال را انجام می‌دهند. 

یک معامله‌گر سفارش را  با مقدار و قیمت مدنظرش روی یک رمزارز مشخص، در صرافی ثبت می‌کند که برای کاربران دیگر قابل مشاهده است. در صورتی که کاربر دیگری با جزئیات این سفارش موافق باشد، آن را تایید می‌کند و فرآیند جابجایی ارز دیجیتال/فیات بین این دو نفر انجام می‌شود. 

خرید و فروش ارز دیجیتال با روش P2P، مزیت‌های متعددی دارد، از جمله اینکه آزادی زیادی برای انتخاب بین نرخ‌ها، روش‌های پرداخت و کارمزد کمتر در اختیار معامله‌گران می‌گذارد. 

سایر مزیت‌های مهم خرید و فروش ارز دیجیتال با روش P2P عبارت است از:

  • حفاظت بهتر از حریم خصوصی، به دلیل ارتباط بی‌واسطه با خریدار یا فروشنده 
  • باقی ‌ماندن دارایی نزد خریدار و فروشنده به جای صرافی 
  • انتخاب قیمت خرید یا فروش به نرخ دلخواه کاربر

در ادامه، آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال با روش P2P را بصورت قدم به قدم در قالب ویدیو و تصویر به شکل کامل بررسی کرده‌ایم.

به منظور راحتی شما کاربران گرامی و بررسی دقیق‌تر روش P2P، در ادامه این روش را با تصاویر مربوط به مراحل مختلف آن تشریح می‌کنیم.

خرید ارز دیجیتال با روش P2P

تصویر صفحه خرید به روش p2p

پس از ورود به پنل کاربری، روی گزینه “خرید” از بخش P2P کلیک می‌کنیم.

تصویر بخش سفارشات p2p

در صفحه جدید، می‌توانیم از میان سفارشات فروشی که سایر کاربران ثبت کرده‌اند، گزینه مورد نظر خود را پیدا کنیم (یعنی ارز دیجیتال مورد نظر با قیمت درخواستی خود را پیدا می‌کنیم). به این منظور می‌توانیم از گزینه فیلتر (به صورت پیش‌فرض، عبارت “نمایش همه” را نشان می‌دهد) در نوار ابزار بالای صفحه نیز استفاده کنیم. پس از پیدا کردن بهترین سفارش، روی گزینه “خرید” مقابل آن کلیک می‌کنیم.

تصویر بخش اطلاعات سفارش

در صفحه جدید، اطلاعات سفارشی که انتخاب کرده‌ایم، به ما نمایش داده می‌شود. در نظر داشته باشیم که مقدار واحد ارزی که قصد خرید آن را داریم، باید از مقدار حداقل مشخص شده توسط فروشنده بیشتر باشد (مثلا اگر فروشنده حداقل میزان خرید را 50 واحد گذاشته باشد، نمی‌توانیم 45 واحد خریداری کنیم). مقدار واحد مد نظر خود را در بخش “مقدار ارز درخواستی” وارد می‌کنیم و سپس روی گزینه “ثبت درخواست” کلیک می‌کنیم.

تصویر درخواست به فروشنده

در این لحظه، پیامی از طرف ما برای فروشنده در قالب سفارش خرید ارسال می‌شود. باید منتظر بمانیم تا فروشنده آن را تایید کند. پس از تایید وی، ما به صورت اتوماتیک به صفحه بعد منتقل می‌شویم.

تصویر صفحه معرفی و تعیین شبکه توسط فروشنده

در این صفحه، باید در ابتدا ببینیم که فروشنده برای ارز دیجیتال خود، چه شبکه‌ای را معرفی و تعیین کرده است تا بر اساس آن، آدرس کیف پول خود را برای وی ارسال کنیم. اولین موردی که باید مشخص شود، کیف پول ما است که تعیین کنیم ارز دریافتی به والت داخلی ما در بیدارز منتقل شود یا یک والت خارجی. اگر گزینه انتخابی، “ارسال به والت داخلی بیدارز” باشد که باید به انتهای صفحه برویم و روی گزینه “ادامه” کلیک کنیم.

اگر گزینه “ارسال به سایر والت‌ها” را انتخاب کردیم، باید آدرس والت خود را در بخش مشخص شده وارد کنیم و همچنین اگر کیف پول دیجیتال ما نیاز به “کد تگ / ممو” دارد، آن کد را در بخش مربوطه وارد کنیم. در غیر این صورت، تیک تایید گزینه “کیف پول من دارای کد تگ نمی‌باشد” را بزنیم و در انتهای صفحه روی گزینه ادامه کلیک می‌کنیم.

تصویر صفحه اطلاعات معامله

در این صفحه، ابتدا اطلاعات این معامله را مجددا بررسی می‌کنیم. پس از اطمینان از صحت تمامی موارد، کد پیامک شده برای تلفن همراه خود را در بخش “کد پیامکی” وارد می‌کنیم و روی پرداخت امن کلیک می‌کنیم.

تصویر صفحه انتظار انتقال ارز دیجیتال

در صفحه جدید، در کنار اطلاعات مربوط به سفارش، گزینه زرد رنگی با عبارت “در انتظار انتقال ارز” قابل مشاهده است که یعنی هنوز فروشنده، دارایی خود را انتقال نداده است.

تصویر صفحه وضعیت و اطالعات معامله

هر زمان که فروشنده جابه‌جایی ارز دیجیتال را انجام دهد، این عبارت به “فروشنده انتقال ارز را اعلام کرد” تغییر می‌کند و همچنین در جدول “نمایش اطلاعات جهت ارسال” نیز گزینه “کد هش” اضافه می‌شود که کد انتقال ارز دیجیتال در شبکه می‌باشد.

باید این انتقال را در کیف پول خود چک کنیم یعنی مطمئن شویم که ارز دیجیتال مشخص شده در تعداد خریداری شده به کیف پول ما منتقل شده است. پس از حصول اطمینان از این موضوع، روی گزینه “تایید انتقال ارز” در پایین صفحه کلیک می‌کنیم.

تصویر صفحه تایید انتقال

پیام هشداری به ما نمایش داده می‌شود که از ما می‌خواهد مجددا انتقال ارز به والت خود را تایید کنیم. اگر انتقال به درستی و کامل انجام شده است، روی گزینه “بله، تایید می‌کنم” کلیک می‌کنیم.

تصویر صفحه وجه تراکنش با موفقیت به فروشنده انتقال یافت

معامله تکمیل شده است. در این صفحه ابتدا پیامی با عنوان “وجه تراکنش با موفقیت به فروشنده انتقال یافت” به ما نمایش داده می‌شود. همچنین سایر اطلاعات مربوط به معامله در این صفحه قابل مشاهده است.

برای بررسی تمام معاملاتی که انجام داده‌ایم، می‌توانیم از گزینه “آرشیو معاملات” استفاده کنیم.

فروش ارز دیجیتال با روش P2P

صفحه فروش ارز دیجیتال با روش p2p

پس از ورود به پنل کاربری، روی گزینه “فروش” از بخش P2P کلیک می‌کنیم.

تصویر صفحه تعیین ارز و مقدار فروش

در صفحه جدید، باید چند گزینه را مشخص کنیم:

نوع ارز دیجیتالی که قصد فروش آن را داریم، مشخص کنیم (گزینه “ارز دیجیتال که می‌خواهید بفروشید”)

مقدار واحدی که قصد فروش داریم را مشخص کنیم (گزینه “مقدار موجودی شما برای فروش”)

حداقل میزان قابل خرید از طرف خریداران را تعیین کنیم (گزینه “حداقل مقدار قابل فروش”)

شبکه مورد نظر خود برای انتقال ارز دیجیتال (گزینه “لطفا شبکه مورد نظر را انتخاب کنید”)

مدت زمانی که نیاز داریم تا ارز دیجیتال را انتقال دهیم را مشخص می‌کنیم (گزینه “حداکثر زمان جهت انتقال ارز”)

پس از تعیین موارد عنوان شده، روی گزینه “ادامه” کلیک می‌کنیم.

تصویر صفحه تعیین قیمت

در صفحه جدید نیز چند گزینه را باید مشخص کنیم:

اگر می‌خواهیم فروش را با قیمت پیشنهادی صرافی بیدارز انجام دهیم، نیازی به تغییر سوال اول نیست. ولی اگر قیمتی مد نظر خودمان است، باید جواب را روی گزینه “خودم قیمت پیشنهادی فروش را وارد می‌کنم” قرار دهیم و در کادر مشخص شده برای قیمت با عنوان “قیمت شما (تومان)”، قیمت هر واحد فروش مد نظر خود را وارد کنیم که نباید با قیمت لحظه‌ای و جهانی، اختلاف زیادی داشته باشد.

سوال بعدی مربوط به تغییر قیمت‌های جهانی است. یعنی تعیین می‌کنیم که آیا با نوسانات بازار، قیمت وارد شده از طرف ما نیز نوسان داشته باشد یا صرفا با همان قیمت مشخص شده در لحظه ثبت سفارش، فروش انجام شود.

سوال بعدی مربوط به قرار دادن نوعی محدودیت در سفارش است. بدین معنی که مشخص می‌کنیم آیا سفارش ما تا زمانی که از طرف یک کاربر دیگر تکمیل شود، در دسترس باقی بماند یا در صورتی که قیمت جهانی به عدد خاصی رسید، سفارش ما از لیست سفارشات سایت بیدارز حذف شود. در صورتی که بخواهیم محدودیت برای قیمتی خاص اعمال شود، باید آن قیمت را در کادر با عنوان “حداقل محدودیت خرید (تومان)” و “حداکثر محدودیت خرید (تومان)” وارد نماییم.

در نهایت روی گزینه “ادامه” در انتهای صفحه کلیک می‌کنیم.

تصویر صفحه سفارشات فعال

در صفحه بعد، تمامی سفارشات فعال ما نمایش داده می‌شود که می‌توانیم هر کدام از آن‌ها را بررسی یا لغو کنیم.

زمانی که یک خریدار، پیشنهاد فروش ما را تایید کند، در همین صفحه می‌توانیم پیشنهاد وی را بررسی کنیم. به این منظور باید روی گزینه “مدیریت پیشنهاد” کلیک کنیم.

تصویر صفحه اطلاعات خریدار

در این صفحه، اطلاعات مربوط به پیشنهاد خریدار به ما نمایش داده می‌شود که بعد از بررسی آن و در صورت تایید، باید روی گزینه “تایید درخواست” کلیک کنیم.

تصویر صفحه انتظار برای پرداخت خریدار

حال باید منتظر بمانیم تا خریدار، پرداخت امن خود را انجام دهد. در صورتی که به هر دلیلی تمایلی به ادامه دادن این معامله نداشته باشیم، می‌توانیم در همین صفحه از گزینه “لغو درخواست” برای لغو این معامله استفاده کنیم.

تصویر صفحه وضیعت پرداخت و انتقال ارز

در صفحه جدید، عبارت “پرداخت امن ایجاد شد” به ما نمایش داده می‌شود. از این لحظه، ما به اندازه مدت زمانی که مشخص کرده‌ایم، زمان داریم تا انتقال ارز دیجیتال را انجام دهیم. به این منظور از آدرس والت خریدار (و کد تگ / ممو در صورت نیاز) برای انتقال استفاده می‌کنیم. پس از انجام انتقال، باید کد هش این معامله را در کادر مشخص شده با عنوان “کد هش” وارد کنیم و سپس روی دکمه “ارز را انتقال دادم” کلیک کنیم.

تصویر صفحه وضعیت انتقال ارز

در این صفحه، پیامی با عبارت “انتقال ارز با موفقیت به خریدار اعلام شد” مبنی بر اتمام کار ما، نمایش داده می‌شود. باید منتظر بمانیم تا خریدار نیز این انتقال را تایید کند. در صورتی که خریدار در اعلام تایید انتقال تاخیر داشته باشد، می‌توانیم را کلیک روی گزینه “بررسی توسط پشتیبانی”، درخواست بررسی معامله برای تکمیل فرآیند را به پشتیبانی بیدارز اعلام کنیم.

تصویر نمایش اطلاعت معامله

پس از تایید انتقال ارز توسط خریدار، به صورت خودکار به این صفحه منتقل می‌شویم. عبارت “این معامله تکمیل شده است” در بالای صفحه به ما نمایش داده می‌شود. همچنین می‌توانیم در این صفحه، اطلاعات مربوط به این معامله را مجدد بررسی کنیم و نظر و امتیاز خود را درباره این معامله، ثبت کنیم.

سوالات پرتکرار

 از کجا مطمئن باشم که با انجام این روش، دارایی خود را از دست نمی‌دهم؟

با اطمینان عنوان می‌کنیم که در این روش جای هیچ نگرانی وجود ندارد. با مطالعه روش انجام P2P در بیدارز نگرانی شما رفع می‌شود. اما به شکل خلاصه در نظر داشته باشید که خریدار، وجه پرداختی خود را برای بیدارز واریز کرده پس فروشنده نگران دریافت پول نخواهد بود. در طرف مقابل خریدار تا زمانی که تایید دریافت ارز دیجیتال در والت خود را به بیدارز ندهد، پولی برای فروشنده واریز نخواهد شد. پس هر دو طرف معامله، با آرامش می‌توانند به تجارت خود رسیدگی کنند.

ارز بیشتری انتقال داده‌ام، ارز کمتری دریافت کرده‌ام. چه کار باید کرد؟

در صورتی که فروشنده ارز بیشتری را برای خریدار انتقال دهد، باید فورا موضوع را به پشتیبانی اطلاع دهد تا پیگیری‌های لازمه صورت گیرد. ارز مازاد باید توسط خریدار به آدرسی که فروشنده اعلام می‌کند، عودت داده شود یا مبلغ ارز مازاد توسط خریدار پرداخت گردد.
در صورتی که در معامله‌ای، فروشنده ارز کمتری نسبت به مقدار ذکر شده در معامله را انتقال دهد، خریدار قبل از تایید معامله باید موضوع را از طریق پشتیبانی پیگیری نماید. در صورتی که مقدار کسری انتقال قابل توجه باشد، فروشنده موظف است مجدد کسری را برای خریدار انتقال دهد و اگر مبلغ ناچیز باشد، معادل ریالی آن از حساب فروشنده کسر و به حساب خریدار افزوده می‌گردد.

حداقل معاملات چقدر می‌باشد؟

حداقل معاملات P2P در بیدارز، 200،000 تومان می‌باشد و هیچ سقفی ندارد.