سوالات پرتکرار صرافی بیدارز

پلتفرم و امنیت

بیدارز چگونه کار می‌کند؟

بیدارز برای راحتی کاربران، سه روش همتا به همتا (P2P)، خرید و فروش لحظه‌ای (OTC) و ترید (Trade) را در بخش معاملات خود قرار داده است که با مراجعه به صفحه‌ی هر کدام، می‌توانید اطلاعات کاملی پیرامون نحوه کار و اجرای آن‌ها مشاهده نمایید.

چرا «بیدارز» نماد اعتماد ندارد؟

متاسفانه طبق اعلام مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، در حال حاضر و تا زمان تدوین قوانین حوزه ارزهای دیجیتال، به سایت‌های فعال در زمینه مبادلات ارزهای دیجیتال، ای نماد تعلق نمی‌گیرد. اما سایر پروژه‌های این شرکت دارای ای نماد هستند.

چرا به «بیدارز» اعتماد کنم؟

پروژه «بیدارز» توسط شرکت معتبر «کاج سبز سپهر آذین» با شماره ثبت 68404 مدیریت می‌شود. این شرکت چندین سال است که در زمینه تجارت الکترونیک مشغول به فعالیت است و پروژه‌های معتبری همچون «دورکار»، «آویتو» و «عروسی با ما» را در کارنامه خود دارد.

جهت تغییر وضعیت اتنتیکیتور (Authenticator) چه باید کرد؟

برای غیرفعال کردن ورود دو مرحله‌ای، لطفا متن ذیل را به صورت کتبی نوشته و در کنار کارت شناسایی خود قرار دهید تصویر آن را برای تیم پشتیبانی بیدارز ارسال کنید.

اینجانب ……….. با کد ملی ……… و نام کاربری……………. در سایت بیداَرز، خواهشمندم ورود دومرحله‌ای پیامکی/گوگل اتنتیکیتور را برای حساب کاربری من، غیر فعال کنید.

امنیت طرفین معامله چگونه تضمین می‌شود؟

مبلغی که خریدار به صورت آنلاین واریز می‌کند، تا زمان تائید انتقال ارز دیجیتال از طرف فروشنده به والت (کیف پول الکترونیکی) خریدار، نزد ما به امانت باقی می‌ماند و اگر به هر دلیلی فروشنده انتقال را انجام ندهد، این مبلغ به حساب خریدار استرداد خواهد شد. همچنین از آنجا که قبل از انتقال ارز دیجیتال، خریدار مبلغ ریالی آن را به حساب ما واریز کرده است، فروشنده نیز با اطمینان خاطر می‌تواند انتقال را انجام دهد.

چگونه می‌توانم حساب کاربری خود را حذف کنم؟

امکان حذف حساب کاربری وجود ندارد؛ ولیکن می‌توانیم (با دریافت تعهدنامه)، کاربر را مسدود کنیم.

شرایط همکاری در فروش چیست؟

حتما باید افرادی که شما معرفی می‌کنید، موقع ثبت نام کد معرف را وارد کنند (در اکثر موارد اگر از طریق لینک اختصاصی همکاری در فروش شما وارد سایت شوند، کد معرف شما به صورت خودکار و پیش‌فرض در فرم ثبت نام وارد می‌شود. اما برای کاربرانی که از طریق اپلیکیشن ثبت نام می‌کنند، حتما باید کد معرف شما را دستی وارد کنند.)

از کاربرانی که شما معرفی کرده‌اید تنها در صورتی به شما کمیسیون تعلق می‌گیرد که آن‌ها روی سایت، معامله موفق داشته باشند، بنابراین فقط با ثبت‌نام کاربری که معرفی کرده‌اید، مبلغی به شما تعلق نمی‌گیرد و مبلغ دریافتی شما مستقیما به مبلغ معاملات وی وابسته است.

شما بابت معاملات کاربری که معرفی کرده‌اید، ۰.۵ درصد از کل مبلغ معامله را به عنوان کمیسیون دریافت می‌کنید. اما حداکثر مبلغی که بابت کل معاملات یک کاربر می‌توانید دریافت کنید، ۱۰۰،۰۰۰ تومان خواهد بود. این یعنی سقف کمیسیون دریافتی شما از هر کاربری که معرفی می‌کنید، ۱۰۰،۰۰۰ تومان است.

کل مبلغ کمیسیونی که در طول یک ماه به شما تعلق می‌گیرد، ۲۰اُم هر ماه به حساب شما واریز می‌گردد. البته این در صورتی است که رقم آن حداقل به ۵۰،۰۰۰ تومان رسیده باشد و شماره شبای معتبر از حساب بانکی خود را در پلتفرم بیدارز ثبت کرده باشید. اگر مجموع کمیسیون تسویه نشده شما از ۵۰،۰۰۰ تومان کمتر باشد، این مبلغ به ماه بعد منتقل می‌شود و در دوره پرداخت بعدی، مجددا شرایط فوق‌ بررسی شده و اگر شرایط حداقل مبلغ قابل تسویه و شماره شبای حساب بانکی معتبر فراهم شده باشد، تسویه حساب شما صورت می‌گیرد.

ثبت نام، احراز هویت و اطلاعات شخصی

نحوه احراز هویت کاربران چگونه است؟

تمامی کاربران، جهت خرید و فروش ارز دیجیتال ابتدا باید مراحل احراز هویت که شامل: آپلود تصاویر از مدرک شناسایی، تایید حساب بانکی و شماره همراه به‌نام کاربر و متن تعهد نامه است را طی کنند. این مرحله توسط هر کاربر فقط یک مرتبه انجام می‌شود همچنین به جهت تامین امنیت و پیش‌گیری از سوء استفاده‌های احتمالی، انجام مراحل احراز هویت الزامی و غیرقابل چشم پوشی است.

موارد مورد نیاز جهت تغییر شماره همراه چیست؟

رای تغییر شماره تماس خود لطفا متن ذیل را به صورت کتبی نوشته و در کنار کارت شناسایی خود قرار دهید و تصویر آن را برای تیم پشتیبانی بیداَرز، ارسال کنید.

اینجانب ……………… تقاضا دارم شماره همراه ثبت شده در حساب کاربری بنده را از شماره ……………… به شماره ……………… تغییر دهید.

تاریخ و امضا

موارد مورد نیاز جهت تغییر ایمیل چیست؟

برای تغییر ایمیل خود لطفا متن ذیل را به صورت کتبی نوشته و در کنار کارت شناسایی خود قرار دهید و تصویر آن را برای تیم پشتیبانی بیداَرز ارسال کنید.

اینجانب ……………… تقاضا دارم ایمیل ثبت شده برای حساب کاربری بنده را از آدرس ……………… به ……………… تغییر دهید.

تاریخ و امضا

جهت تغییر نام کاربری چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

1 – نام کاربری انتخابی شما نمی‌تواند بیشتر از 12 کاراکتر باشد.

۲- استفاده از نقطه (.) در نام کاربری مجاز نیست.

۳-نام کاربری نباید شماره تلفن باشد.

۴- استفاده از فاصله در نام کاربری مجاز نیست.

متن تعهدنامه احراز هویت چیست؟

متن کامل احراز هویت:

جهت احراز هویت و خرید و فروش ارز دیجیتال در سایت بیدارز bidarz.ir

اینجانب {نام و نام خانوادگی} قوانین سایت را مطالعه کرده و قبول دارم.

همچنین اطلاع دارم که اجاره دادن حساب کاربری به اشخاص دیگر از نظر قانونی جرم محسوب می‌شود و تعهد می‌دهم که هیچ شخصی به جز خودم از این حساب استفاده نمی‌کند و مسئولیت حقوقی تمام وجوه واریزی از حساب بانکی اینجانب به عهده خودم می‌باشد.

نام و نام خانوادگی – تاریخ – امضاء

تلفن ثابت ندارم، چه کاری باید انجام دهم؟

اگر شماره تلفن ثابت ندارید لطفا به جای شماره ثابت، تصویر یک قبض (آب، برق یا گاز) و یا سند یا قولنامه‌ای رسمی که به اسم خودتان یا پدرتان باشد را از طریق تیکت ارسال نمایید. توجه داشته باشید که تصویر با کیفیت باشد و آدرس محل سکونت نیز در آن ذکر شده و مشخص باشد. در صورتی که تصویر ارسالی به نام مادرتان است، لطفا تصویر صفحه اول شناسنامه خود را همراه آن ارسال کنید.

چه مدارکی برای احراز هویت باید ارسال کنیم؟

می‌توانید از مدارک شناسایی معتبر (کارت ملی هوشمند، شناسنامه جدید، گواهینامه، پاسپورت و کارت پایان خدمت دارای تاریخ اعتبار ) در کنار کارت بانکی دارای تاریخ اعتبار و متن تعهد نامه احراز هویت خود استفاده کنید.

تصاویر را از کدام قسمت باید بارگذاری کنیم؟

طی مراحل احراز هویت، پس از ثبت و تایید اطلاعات هویتی، تصاویر مدارک و تعهد نامه را از قسمت “تصویر مدارک” می‌توانید بارگذاری کنید.

معاملات و کارمزدها

هزینه استفاده از خدمات «بیدارز» چه میزان است؟

 بابت هر معامله موفق در بخش P2P، مقدار ٠.۵% (نیم درصد) از هر یک از طرفین معامله به عنوان کارمزد کسر می‌گردد. در بخش ترید، کارمزد ایجاد سفارش (Maker) به میزان ۰.۳% و کارمزد تکمیل سفارش (Taker) نیز به میزان ۰.۳% از ارز دریافتی نهایی شما است. اما در بخش OTC، هیچ کارمزدی از کاربر دریافت نمی‌شود.

قیمت ارزهای دیجیتال در معاملات چگونه تعیین می‌گردد؟

ما هیچ‌گونه دخالتی در تعیین قیمت ارزهای دیجیتالی که برای فروش ثبت می‌شوند، نداریم و این فروشنده است که نرخ فروش ارز دیجیتال خود را تعیین می‌کند.

اگر پس از واریز وجه توسط خریدار، فروشنده انتقال ارز دیجیتال را انجام ندهد چه می‌شود؟

سفارش لغو شده و مبلغ پرداختی توسط خریدار، استرداد خواهد شد.

کد هش چیست؟

منظور از کد هش در معاملات ارزهای دیجیتال، همان کد پیگیری معامله است که پس از انتقال ارز در اختیار انتقال‌دهنده ارز قرار می‌گیرد. با در اختیار داشتن این کد می‌توانید صحت انجام معامله را پیگیری نمایید. این کد نشان‌دهنده تمام جزئیات انتقال است. البته اطلاعاتی که به کمک این شناسه فاش می‌شوند، به هیچ عنوان شخصی نیستند و فقط به معامله ربط دارند.

شناسه Transaction ID یا TX Hash یا Transaction Hash، رشته یا مجموعه‌ای از اعداد و حروف است که برای شناسایی معاملات در تکنولوژی بلاک چین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کد تگ یا کد ممو چیست؟

ارزهای دیجیتالی مانند ریپل، استلار و … ، در بعضی از کیف پول‌ها شامل کد تگ یا کد ممو می‌باشند که برای انتقال ارز به این آدرس‌ها، حتما باید کد مربوطه‌ی آن ثبت گردد. در غیر این‌صورت، ارز دیجیتال از ولت مبدا کسر شده اما وارد ولت مقصد نخواهد شد.

آیا این امکان وجود دارد که کارمزدهای معاملات در بیدارز کاهش یابد؟

با توجه به اینکه نوع فعالیت بیدارز خدماتی است، ما از مبلغ کمیسیون کاربران، ۲۰٪ را برای مالیات و ۹٪ را برای ارزش افزوده پرداخت می‌کنیم. اگر هزینه‌های جاری شرکت بابت نیروی انسانی، ارسال پیامک‌ها، تبلیغات و سایر موارد را نیز محاسبه کنیم، شاید بتوان راحت‌تر کمیسیون ٠.۵ درصد شرکت را قبول کرد. با تمام این موارد در تلاشیم تا در آینده نزدیک، تخفیفاتی برای معاملات حجم بالا در نظر بگیریم.

شبکه ارزهای دیجیتال چیست؟

شبکه ارز دیجیتال، یکی از مفاهیم زیر شاخه در شبکه بلاک چین است. شبکه ارز دیجیتال در واقع مسیر انتقال ارز دیجیتال است. هر ارز دیجیتال در شبکه مشخصی انتقال داده می‌شود. البته بعضی ارزها در شبکه‌های مختلف قابل انتقال هستند. انواع شبکه‎‌های بلاک چین و ارزهای دیجیتال آن‌ها: شبکه ERC20 (نماد: ETH) شبکه انتقال بر مبنای بلاک چین اتریوم که آدرس ERC20 با 0x شروع می‎‌شود. شبکه BEP2 (نماد: BNB) شبکه انتقال زنجیره بایننس و آدرس BEP2 با bnb آغاز شده و معمولا نیاز است که کد MEMO پر شود. شبکه BSC یا BEP20 (نماد: BSC) شبکه انتقال زنجیره هوشمند بایننس و آدرس BEP20 درست مانند آدرس ERC20 است. شبکه TRC20 (نماد: TRX) شبکه انتقال بر مبنای بلاک چین ترون ERC20 : بلاک چین اتریوم BEP2 : بلاک چین بایننس BEP20: بایننس اسمارت چین TRC20: بلاک چین ترون

من در معامله P2P، مقدار ارز بیشتری را منتقل کرده‌ام.

در صورتی که فروشنده ارز بیشتری را برای خریدار انتقال دهد، باید فورا موضوع را به پشتیبانی اطلاع دهد تا پیگیری‌های لازمه صورت گیرد.

بیدارز چه ارزهایی را پشتیبانی می‌کند؟

مشاهده صفحه ارزهای دیجیتال

تسویه حساب، واریز و برداشت

تسویه حساب خود را انجام داده‌ام. چه زمانی مبلغ را دریافت خواهم کرد؟

طبق دستور پلیس فتا و قوانین قضایی کشور، تایید اولین برداشت (تومان و رمزارز)، بسته به سطح احراز هویت کاربر از 24 تا 72 ساعت زمان می‌برد.
همچنین، با توجه اینکه شبکه شاپرک (ارائه‌دهنده درگاه پرداخت آنلاین)، ۲۴ ساعت پس از واریز آنلاین وجه، با بیدارز تسویه حساب انجام می‌دهد، بیشترین زمانی که ممکن است درخواست تسویه حساب شما در صف انتظار بماند، ۲۴ ساعت می‌باشد (به غیر از روزهای تعطیل). البته از آنجایی که ما همواره در تلاشیم تا در سریع‌ترین زمان ممکن تسویه حساب شما را انجام دهیم، معمولا بیدارز قبل از گذشت این ۲۴ ساعت و از محل موجودی در گردش شرکت، تسویه حساب‌های کاربران گرامی را انجام می‌دهد.

بنابراین با توجه به این که وجه‌ واریزی خریداران بعد از ۲۴ ساعت برای ما قابل برداشت خواهد بود، ممکن است در روزهایی که حجم تسویه حساب‌ها زیاد است، برخی از واریزی‌ها از سمت بیدارز تا ۲۴ ساعت در صف انتظار بماند. در صورتی که تسویه حساب شما توسط بیدارز صادر شده باشد، مبلغ را در اسرع وقت دریافت خواهید کرد.

ساعات واریزی پایا، 4 صبح و 15 عصر، از شنبه تا پنج‌شنبه می‌باشد.

سقف افزایش موجودی چه مقدار می‌باشد؟

طبق قوانین بانک مرکزی جمهوری اسلامی، روزانه با هر کارت از طریق درگاه‌های آنلاین و دستگاه کارتخوان، می‌توانید تا سقف 25 میلیون تومان واریز داشته باشید.

اما برای واریز مبالغ بیشتر از 25 میلیون تومان، می‌توانید با هماهنگی با تیم پشتیبانی و استفاده از روش “پرداخت با شناسه واریز” اقدام نمایید. برای اطلاع از روش پرداخت شناسه‌دار، از این لینک استفاده نمایید.

در نظر داشته باشید از تمامی مبالغ عنوان شده، مبلغ 2000 تومان جهت کارمزد درگاه بانکی کسر می‌گردد.

چطور می‌توانیم از سرویس واریز شناسه‌دار بیدارز برای پرداخت استفاده کنیم؟

برای استفاده از این سرویس و پرداخت مبالغ بیشتر از ۲۵ میلیون تومان تنها لازم است:

  • احراز هویت خود را تکمیل کنید.
  • در فرآیند پرداخت، روش “پرداخت با شناسه واریز” را انتخاب کنید.
  • شماره شبای تایید شده در فرآیند احراز هویت را وارد  شناسه واریز یکتای آن را دریافت کنید.

از چه روش‌هایی می‌توانیم برای واریز شناسه دار استفاده کنیم؟

برای واریز وجه و استفاده از سرویس واریز شناسه‌دار، صرفا روش‌های پایا، ساتنا و حساب به حساب قابل قبول هستند.

کارمزدهای استفاده از سرویس واریز شناسه‌دار به چه صورت محاسبه می‌شوند؟

ایجاد هر کد شناسه توسط پلتفرم جیبیت ۵۰۰ تومان و مبلغ کارمزد به ازای هر تراکنش یک میلیون تومانی، ۲۵۰ تومان است. همچنین، هزینه کارمزد استرداد به ازای هر تراکنش ۵۰۰۰ تومان و سقف مبلغ تراکنش‌های برگشت وجه حداکثر ۵۰ میلیون تومان است. (به عنوان مثال برای استرداد ۷۰ میلیون تومان دو تراکنش ۵۰ و ۲۰ میلیون تومانی ثبت می‌شود که هزینه کارمزد آن ۱۰ هزار تومان است.)

می‌خواهم پول واریز کنم اما با خطا مواجه می‌شوم؟

لطفا به نکات ذیل توجه نمایید: 1. از خاموش بودن VPN یا پروکسی دستگاه اطمینان حاصل نمایید. 2. کارت بانکی که از طریق آن مبلغ مورد نظر را واریز می‌کنید، حتما باید در پنل کاربری شما ثبت و تایید شده باشد. 3. با توجه به قوانین بانکی کشور، لطفا میزان واریزی خود را طبق سوال “سقف افزایش موجودی چه مقدار می‌باشد” در همین بخش، بررسی نمایید. 4. لطفا مبلغ 2،000 تومان را جهت کارمزد درگاه بانکی در نظر بگیرید. برای مثال، در صورتی که قصد واریز 25 میلیون تومان را دارید، باید به عنوان عدد واریزی، مبلغ 25،002،000 تومان را وارد نمایید تا 2،000 تومان کارمزد درگاه هم در نظر گرفته شود.

آیا برداشت ریالی (تسویه حساب) در هر روز سقف دارد؟

تسویه حساب از جانب بیدارز، فاقد سقف می‌باشد. ولیکن به دلیل محدودیت‌های درگاه بانکی، در هر 24 ساعت و از طریق هر حساب بانکی فقط 100 میلیون تومان وجه قابل دریافت است. برای مبالغ بالاتر، شما باید وجه مورد نظر خود را در چند مرحله تسویه نمایید. به عنوان مثال برای برداشت 150 میلیون تومان، باید 100 میلیون تومان روی یک حساب و 50 میلیون تومان دیگر را از طریق حساب دیگر خود تسویه نمایید.

افزایش موجودی زده‌ام، چرا حساب کاربری من شارژ نشده است؟

لطفا اطلاعات تراکنش خود را از طریق تیکت برای ما ارسال نمایید تا توسط تیم پشتیبانی بیدارز بررسی شود. کاربر گرامی توجه داشته باشید در صورتی که تراکنش شما ناموفق باشد، وضعیت تراکنش شما بعد از یک ساعت قابل بررسی خواهد بود.

اطلاعات تراکنش شامل 3 بخش است:
1. مبلغ تراکنش
2. تاریخ و زمان تراکنش
3. شماره کارت بانکی که توسط آن اقدام به پرداخت نموده‌اید.

توجه: اگر کارت بانکی شما در سایت بیدارز ثبت و تایید نشده باشد، مبلغ مورد نظر طی 1 الی 72 ساعت از طریق درگاه استرداد و به شکل خودکار، به حساب شما بازگردانده می‌شود.

کیف پول داخلی

چگونه می‌توانم آدرس ولت (کیف پول) داخلی خود را پیدا کنم؟

لطفا وارد کیف پول دیجیتال بیدارز شوید و روی گزینه “افزایش موجودی” از ارز مورد نظر کلیک کنید. سپس می‌توانید شبکه مورد نظر را انتخاب نمایید. سیستم طبق شبکه‌ای که انتخاب کرده‌اید، به شما آدرس کیف پول را نمایش می‌دهد.

از کجا می‌توان کد هش ولت داخلی را دید؟

وارد ولت داخلی بیدارز شوید گزینه گزارشات را انتخاب کنید. ارز مورد نظر را انتخاب کنید .

گزینه‌ای با عنوان “کد هش” وجود دارد. در صورتی که در این قسمت کلمه “نمایش” باشد، یعنی انتقال با موفقیت انجام شده است و با کلیک بر روی آن می‌توانید کد هش را مشاهده کنید. اگر در قسمت کد هش “—” باشد، یعنی انتقال انجام نشده است و لطفا تا انجام انتقال، صبور باشید. انتقال از ولت داخلی بیدارز ممکن است بین ۱۵ تا ۶۰ دقیقه زمان ببرد.